Certyfikat GOTS? Co oznacza i dlaczego warto go poszukiwać?

Certyfikat GOTS? Co oznacza i dlaczego warto go poszukiwać?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czy wiesz, czym jest certyfikat GOTS i dlaczego warto zwrócić na niego uwagę? Dowiedz się więcej, a środowisko będzie Ci wdzięczne.

GOTS – co to takiego?

Czy słyszałaś kiedyś o certyfikacie GOTS? Podstawowa wiedza na ten temat z pewnością przyda się każdej osobie, która stawia na świadomą modę. GOTS jest uznanym międzynarodowym standardem certyfikującym tekstylia. Obejmuje wszystkie etapy produkcji wyrobów z tkanin naturalnych. Uprawa, proces tkania, wykończenie materiału – wszystko to jest kontrolowane. Jeżeli więc zależy Ci na kupowaniu tekstyliów świadomie, powinnaś zwracać na to szczególną uwagę.

Zasady są restrykcyjne

Według restrykcyjnych standardów GOTS pochodzenie włókien powinno być naturalne, uprawy zaś muszą być prowadzone metodami ekologicznymi. W całym procesie nie ma miejsca na udział pestycydów oraz innej zbędnej i szkodliwej chemii. GOTS bez wątpienia jest najlepszym branżowym certyfikatem, który obejmuje wszystkie etapy produkcji wyrobów z tkanin naturalnych. Od surowca aż do gotowego produktu – wszystko jest pod kontrolą. Co ważne, aby go otrzymać, trzeba spełnić wyjątkowo rygorystyczne kryteria środowiskowe, które są ustalone przez konkretne wytyczne międzynarodowe. Nie ma tu przypadków ani miejsca na zakłamywanie rzeczywistości. Ponadto produkty z certyfikatem GOTS nie powinny zawierać również żadnych materiałów, które były wytworzone przy użyciu GMO. Chcesz być eko? Sprawdzaj, czy kupowane przez Ciebie tekstylia mają ten certyfikat.

Gospodarka wodna ma znaczenie

Lubisz tkaniny takie jak len czy bawełna? No jasne, są one bardzo przyjemne w użytkowaniu. Nie ma to jak przewiewna sukienka czy bluzka w upalny dzień. Musisz więc wiedzieć, że w standardzie GOTS bardzo ważną rolę odgrywa także odpowiednia gospodarka wodna, co ma duże znaczenie przy tych tkaninach. Producenci chcący pochwalić się tym międzynarodowym certyfikatem, są zobowiązani do stosowania oczyszczalni oraz odpowiedniego obiegu wody.

Coś dla osób, które cenią sobie jakość

Oczywiście, że nie każdy klient zwróciłby uwagę na coś takiego jak certyfikat GOTS. Mimo wszystko, jeżeli chcesz być świadomą konsumentką, warto go sprawdzać. Co ciekawe, corocznie przeprowadzana jest lokalna kontrola zakładów – jeżeli firma przestaje spełniać kryteria zrównoważonego łańcucha tworzenia wartości, traci certyfikat. Postaw na dbałość o środowisko i odpowiedzialność społeczną! 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*