Jak marki odzieżowe wykorzystują plastik w produkcji ubrań?

Jak marki odzieżowe wykorzystują plastik w produkcji ubrań?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Produkcja opakowań plastikowych i cała rewolucja z tym związana zaczęły się w latach 40. i 50. Wyprodukowano ich zatrważająco dużo. Branża modowa jest coraz bardziej świadoma i stawia na ciekawe rozwiązanie związane z recyklingiem i wykorzystaniem różnych naturalnych tworzyw. Jak można wykorzystać plastik przy produkcji ubrań i czy jest to faktycznie eko?

Ubrania z plastiku, czyli modowy (no)recykling

Poliester, jedno z włókien syntetycznych, z których wytwarza się niezbyt drogie ubrania, jest niezwykle popularny. To nic innego jak plastik, który można znaleźć w wielu elementach garderoby, zwłaszcza w sieciówkach. Za jego sprawą podczas prania do środowiska dostaje się wiele szkodliwego mikroplastiku, który już znajdowany jest w ludzkim organizmie. Aby zapobiec doszczętnemu wyniszczeniu środowiska, trzeba działać szybko i na szeroką skalę!

Wiedzą o tym marki świadome ekologicznie. To one stawiają na produkty wytworzone z recyklingu lub stosują zupełnie innowacyjne artykuły. Często łączą pozyskane z butelek tworzywo z materiałami naturalnymi takimi jak bawełna, jedwab czy wełna. Wówczas ubrania stają się trwalsze i pozostają z konsumentami na dłużej. Ponadto powtórne wykorzystanie plastiku sprawia, że przestaje być on szkodliwy, a staje się pożyteczny. W świecie mody jest coraz więcej firm, które decydują się na wykorzystanie np. wodorostów przy produkcji swoich ubrań. Mimo tego, że proces recyklingu w przypadku ubrań jest dosyć ciężki, nie jest niemożliwy. Dwie warte uwagi marki stawiają na odpowiednie wykorzystanie plastiku przy produkcji ubrań.

Firma Everlane

Ta marka produkuje wysokiej jakości kurtki i polary, które zostały wykonane z plastiku z recyklingu. Dzięki temu są wodoodporne i bardzo trwałe, a do tego eko friendly. Ponadto producent wybiera jedynie klasyczne modele ze względu na ich ponadczasowy wydźwięk. Dzięki temu konsumenci chętniej je kupują i noszą przez wiele lat. Natomiast polary wykonane z plastiku poddanego recyklingowi są wyjątkowo ciepłe, a do tego mają zwiększoną odporność na wilgoć. Materiał nie niszczy się, nie mechaci się i pozostaje w niemal niezmienionej postaci przez wiele lat!

Save the duck

Ta polska marka modowa również tworzy ubrania z recyklingu. Procesowi poddaje głównie siatki na ryby i tworzy z nich absolutnie wspaniałe produkty. To nie tylko zwykłe kurtki i płaszcze, ale całe kolekcje bardzo stylowych, kolorowych i dopasowanych do wielu stylów i pór roku ubrania. Kolekcje podzielone są na kategorie wiekowe, a także na konkretny krój. W Save the duck nie brakuje również eleganckich egzemplarzy, które zachwycają zwykłych zjadaczy chleba, ale również celebrytów i gwiazdy. Poszczególne kolekcje zostały przygotowane z należytą dbałością, co sprawia, że służą przez wiele lat.

Każda z tych marek stawia na dobre jakościowo produkty, warto jednak zaznaczyć, że najlepiej maksymalnie ograniczyć plastik w produkcji i wykorzystywać jedynie naturalne tkaniny. Wśród nich znajdują się produkty skórzane z owoców i warzyw, które odznaczają się przyjemną w dotyku fakturą i dużą trwałością. Warto także wspomnieć o ubraniach z eukaliptusa, wodorostów oraz bionylonu wykonanego z oleju rycynowego. Pojawia się coraz więcej możliwości. Ekolodzy zwracają uwagę na fakt, że aby maksymalnie ograniczyć produkcję ubrań z plastiku, warto byłoby wprowadzić dodatkowy podatek dla marek, które z niego korzystają. Oczywiście przełoży się to znacząco na koszt, który będą musieli ponieść klienci. Wówczas może ich to zniechęcić do zakupu tego typu ubrań.

Zdj. główne: Naja Bertolt Jensen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*