Psychologiczne wsparcie – kiedy z niego korzystać?

Psychologiczne wsparcie – kiedy z niego korzystać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zdrowie psychiczne jest równie ważne co zdrowie fizyczne. Często jednak trudno przychodzi nam odpowiednie dbanie o swoją psychikę. Kiedy więc należy zdecydować się na wsparcie psychologiczne? Dowiedz się, jakie kroki podjąć w przypadku kryzysu emocjonalnego.

Psycholog, psychoterapeuta, a może psychiatra – do kogo zwrócić się po pomoc?

Mówiąc o wsparciu psychologicznym, warto zacząć od dokładnego wyjaśnienia, do kogo warto zwrócić się po pomoc w poszczególnych przypadkach. Kto będzie dla Ciebie najlepszym wsparciem – psycholog, psychoterapeuta, czy psychiatra?

Najczęściej pierwszym specjalistą, do którego się udajemy w razie kryzysu emocjonalnego, jest psycholog. Specjalista ten zajmuje się opiniowaniem, diagnozowaniem oraz badaniem. Ponadto może specjalizować się on w różnych dziedzinach z zakresu zdrowia psychicznego. 

Jeśli zaś zależy Ci na podjęciu konkretnych kroków w kierunku leczenia chorób i zaburzeń psychicznych, to dobrym pomysłem będzie wizyta w gabinecie psychoterapeuty. Specjalista ten opracowuje się konkretne plany leczenia w oparciu o metody psychoterapeutyczne. Psychoterapeuta jest odpowiedzialny także za leczenie w formie sesji terapeutycznych lub treningów, o których poczytasz więcej na stronie https://mentalspecialforces.pl/trening-mentalny/. Działania podejmowane przez terapeutę mają na celu przepracowanie traum, analizę uwarunkowań biologiczno-społecznych, a w przypadku terapii behawioralnej także naukę bezpiecznego i świadomego funkcjonowania pacjenta już po zakończonym procesie leczenia. 

W przypadku konieczności wsparcia farmakologicznego jedynym specjalistą, który może przepisać leki, jest psychiatra. Psychiatra jest bowiem lekarzem i to on jest odpowiedzialny za medyczne wsparcie pacjenta w kryzysie emocjonalnym – może zdecydować się na wprowadzenie farmakoterapii lub na hospitalizację.

Kiedy konieczne jest wsparcie?

Kiedy jednak należy udać się do gabinetu psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry? Jedną z najczęściej diagnozowanych chorób psychicznych jest depresja. Wsparcie psychologiczne i psychiatryczne może okazać się więc konieczne przy pierwszych objawach depresji lub pojawieniu się stanów depresyjnych. Jak jednak rozpoznać depresję? Do jej najczęstszych objawów należą: drastyczne pogorszenie samopoczucia, napady płaczu, a nawet histerii, poczucie pustki i letarg, brak energii oraz chęci do codziennych aktywności, obniżona samoocena, samookaleczenia i inne działania autodestrukcyjne oraz liczne objawy somatyczne.Po pomoc powinny zgłosić się również osoby zmagające się z uzależnieniem, takim jak alkoholizm czy narkomania Leczenie uzależnień odbywa się jednak w nieco inny sposób niż leczenie depresji lub innych zaburzeń natury psychologicznej, co warto mieć na uwadze przed rozpoczęciem procesu terapeutycznego.

Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*