Maszynki na żyletki, czyli depilacja w duchu zero waste

Pielęgnacja
Maszynki na żyletki, czyli depilacja w duchu zero waste
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Owłosienie ciała to normalna sprawa, jednak większość z nas ze względów estetycznych lub pozbywa się włosów. Zazwyczaj golimy nogi, pachy i okolicę bikini. Przez co każdego roku na wysypisku śmieci trafia około 2 miliardy jednorazowych maszynek do golenia.

Golimy ciało dla większego komfortu i ze względów higienicznych. Również mężczyźni nie ograniczają pielęgnacji jedynie do zgolenia wąsów i brody. Jednorazowe maszynki do golenia są bardzo trudnym produktem do recyklingu. Żyjąc coraz bardziej świadomie, chcemy wybierać bardziej ekologiczne rozwiązania, które są zgodne z filozofią zero waste. 

Sposoby na depilację zgodną z zero waste 

  1. Maszynka na żyletki

Maszynka do golenia z wymiennymi żyletkami jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku i na dłuższą metę bardzo ekonomicznym. Jednorazowe maszynki wykonywane są z tworzyw sztucznych i szybko się zużywają, co powoduje konieczność częstej ich wymiany. Maszynki na żyletki są rozwiązaniem o wiele bardziej ekologicznym. Są wykonane z elementów możliwych do recyklingu np. z chromu. Całość jest wolna od plastiku. Wymienne ostrza, również są ponownie wykorzystywane. Jednorazówki mogą wydawać się tańsze, bo za opakowanie kilku maszynek płaci się niewielką kwotę w porównaniu z maszynką ekologiczną

Jednak jeśli zrozumiemy, że golarka z wymiennym ostrzem może nam służyć na całe życie, kalkulacja zysków i strat będzie zgoła odmienna. Mimo tego że musisz dokupować wymienne ostrza, których koszt wynosi około 5 zł za sztukę, i tak będzie to bardzo opłacalna inwestycja. W domowych warunkach możesz wykonać również naturalną pastę do golenia. Wystarczy roztopić 3 łyżki oleju kokosowego z kilkoma kroplami wyciągu z aloesu. Całość można przełożyć do szklanego słoiczka i korzystać, kiedy potrzebujemy ogolić jakąś partię ciała. Idealne zastąpi piankę do golenia, którą można kupić w sklepie. Takie działanie podwójnie wspiera ideę życia zgodną z zero waste. 

  1. Używanie depilatora

Kolejnym rozwiązaniem, które nie generuje sterty jednorazowych maszynek do golenia, jest używanie depilatora. Niestety większość modeli wykonano z plastiku i jest to inwestycja, która przy zakupie wymaga wydania większej kwoty, lecz w perspektywie czasu jest to ekologiczne rozwiązanie. Minusem dla wielu osób może być fakt, że depilacja depilatorem jest bolesna. Jest to jednak kwestia przyzwyczajenia skóry do takiej formy pozbywania się owłosienia. Depilator tym przewyższa maszynki, że nie generuje żadnych odpadów. Dużą zaletą jest to, że ogolone nogi pozostają gładkie na dłużej, a włoski z każdą depilacją są słabsze i cieńsze. Można stosować go na mokro lub sucho. Przyzwyczajenie się do używania depilatora może trochę zająć, ale będzie to wybór przyjazny środowisku. 

  1. Depilacja laserowa

Jest to zabieg, który przy pomocy wiązki światła skoncentrowanej na mieszkach włosowych blokuje ich zdolność do wzrostu, bez uszkodzenia skóry. Zaletami korzystania z lasera jest fakt, że przez tygodnie nie musimy spędzać czasu na goleniu oraz martwić się zakupem produktów do tego przeznaczonych. Każda depilacja maszynką lub depilatorem może podrażnić naszą skórę np. pojawieniem się krostek czy powodować wrastanie włosków. Depilacja laserowa pozwoli nam uniknąć tych problemów. 

Jak przygotować się do zabiegu? Należy dzień wcześniej ogolić powierzchnię, która będzie poddana działaniu lasera, oraz postarać się nie wystawiać ciała na promienie słoneczne już po depilacji. Czy jest to bolesny zabieg? Depilacja laserem może być nieprzyjemna, zwłaszcza dla osób z niską odpornością na ból. Kolejnym minusem jest cena zabiegu, bo nie należy on do najtańszych. Warto śledzić strony gabinetów kosmetycznych oferujących takie usługi, zazwyczaj oferują one różnego rodzaju promocje i pakiety, dzięki którym cena jest atrakcyjna. Depilacja laserowa daje długotrwałe efekty, dzięki czemu możemy długi czas cieszyć się gładkimi nogami. Każda kolejna sesja osłabia cebulki włosów, dlatego kolejne są delikatniejsze i łatwiejsze w depilacji. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*