Każdy marzy o idealnej skórze pozbawionej wszelkich wyprysków i niedoskonałości. Coraz więcej kosmetyczek i kosmetologów dla osób posiadających problemy skórne poleca maseczki wykonane z glinki mineralnej, która ma wiele drogocennych właściwości. Ten składnik znany jest w kosmetyce już od czasów starożytnych, a jego sława nie przemija. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o glince mineralnej, aby móc swobodnie ją stosować.
Glinka mineralna była bardzo cenionym składnikiem używanym przez starożytnych Egipcjan między innymi do balsamowania zwłok. Wiele indiańskich plemion również ceniło ten składnik dzięki jego szerokim właściwościom. Glinki mineralnej używano na rany, aby przyspieszyć proces ich gojenia. Wykorzystywana była również do produkcji wielu leków. Bezwątpienia glinka mineralna to bardzo ciekawy i wartościowy produkt.
Glinki wykorzystywane są w wielu dziedzinach życia codziennego od pokoleń. W zależności od rodzaju różnią się też właściwościami. Kolor i specyfikacja tego składnika zależy głównie od minerałów w niej zawartych oraz od miejsca pochodzenia tego surowca. Nie każda glinka będzie działać tak samo, dlatego warto przed zakupem i zastosowaniem tego składnika zapoznać się z tą podstawową klasyfikacją,
Jest to rodzaj glinki polecanej głównie dla osób posiadających cerę wrażliwą. Świetnie sprawdza się podczas gojenia ran i przy walce z bliznami czy rozstępami. Glinka jordańska, czyli odmiana zwykłej białej glinki jest bardzo popularna dzięki dużym efektom jej stosowania podczas zwalczania cellulitu. Glinka anapska to również rodzaj białej glinki, który stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu spłyca zmarszczki oraz ma właściwości złuszczające. Bez problemu glinkę białą można stosować na cerę suchą i wrażliwą.
Polecana głównie dla osób posiadających liczne przebarwienia oraz przy cerze naczynkowej. Działa delikatnie, dlatego śmiało może być stosowana przez osoby posiadające trądzik różowaty oraz wrażliwą i delikatną strukturę skóry.
Jest to prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj glinki stosowany w kosmetyce. Stosowana jest głównie w leczeniu trądziku oraz zaskórników. Jest bogata w wapń, magnez, potas, krzem. Najczęściej zalecana do stosowania dla osób mających cerę tłustą i skłonną do wyprysków.
Ten rodzaj glinki polecany jest dla cery dojrzałej, suchej i posiadającej liczne zmarszczki. Dzięki swoim właściwościom jest w stanie spłycić zmarszczki, zapobiec ich powstawaniu oraz ujędrnić skórę. Świetnie dotlenia skórę oraz jest w stanie lekko ją rozjaśnić.
Stosowanie glinki mineralnej jest banalnie proste. Do przygotowania maseczki z tego składnika wystarczy odpowiednio dopasowany rodzaj glinki mineralnej do naszego typu cery, mały pojemniczek oraz szpatułka bądź pędzelek, którym będziemy mieszać i nakładać maseczkę na skórę. Do pojemnika należy wsypać glinkę; w zależności od tego, na jaką partię ciała chcemy nanieść maseczkę, tyle powinniśmy jej wsypać do pojemnika.
Następnie należy zalać małą ilością ciepłej, ale nie gorącej, i wymieszać. W konsystencji powinna przypominać śmietanę. Następnie należy nałożyć ją na wybrane partie ciała, omijając okolice oczu. Glinkę najlepiej pozostawić na skórze do czasu jej lekkiego zastygnięcia, jednak ważne, aby nie zastygła całkowicie. Aby nie zaschła, można co parę minut ochlapywać delikatnie miejsce, na którym się znajduje, wodą lub spryskiwać destylatem ziołowym czy mgiełką mineralną. Następnie należy dokładnie zmyć glinkę z powierzchni skóry. Bardzo ważne, aby ostrożnie ją zmywać oraz nakładać, ponieważ ciężko ją wywabić szczególnie z białych tkanin.
Glinka mineralna to drogocenny składnik znany w medycynie i kosmetologii już od czasów starożytnych. Obecnie jej szerokie właściwości również są doceniane i często wykorzystywane szczególnie w zwalczaniu różnych niedoskonałości. Dzięki swojej cenie i dostępności każdy powinien na własnej skórze wypróbować ten ciekawy produkt.
Zdj. główne: Chris Knight/unsplash.com