Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Alergia na słońce może wyglądać podobnie do poparzenia i jest spowodowana reakcją skórną po kontakcie ze słońcem – nawet kilkuminutowym, krótkotrwałym. Zwykle wykwity pojawiają się w kontakcie z pierwszymi wiosennymi lub letnimi promieniami słonecznymi. Alergia słoneczna może dopaść Cię także podczas wyjazdu do ciepłego kraju. Jak się przed nią chronić? Co przyniesie ulgę?
Alergia na słońce, znana pod medyczną nazwą fotodermatoza, jest reakcją skóry na promieniowanie ultrafioletowe pochodzące ze słońca lub lamp solarium. Jak wygląda alergia na słońce? Uczulenie może powodować szereg objawów. Najbardziej charakterystyczna jest swędząca wysypka lub wykwity z charakterystyczną osnówką. Mogą pojawiać się na twarzy, na dekolcie, na plecach, ale również na innych fragmentach odsłoniętej skóry. Zwykle towarzyszyć obrzęk, zaczerwienienie, pęcherze lub podskórne grudki. Znamiennym objawem alergii na słońce jest świąd. Mogą pojawić się też dreszcze, złe samopoczucie i gorączka. W niektórych przypadkach alergia na słońce może być poważna i wymagać leczenia przez lekarza.
Istnieje wiele czynników, które mogą zwiększać ryzyko alergii na słońce, w tym przyjmowanie niektórych leków antykoncepcyjnych, hormonalnych czy przeciwdepresyjnych. Również picie fotouczulających ziół (na przykład dziurawca) i stosowanie kosmetyków z retinoidami lub kwasami owocowymi w sezonie letnim może powodować reakcje alergiczne na słońce. Przypadłość często ma podłoże genetyczne. Osoby z jasną karnacją są bardziej narażone na wystąpienie uczulenia od promieni UV niż osoby z ciemniejszym fototypem. Jak zapobiegać alergii na słońce? Wskazówki poniżej.
Możesz podjąć następujące kroki:
Przed rozpoczęciem sezonu letniego możesz też rozważyć przyjmowanie suplementów z beta-karotenem, które zwiększają tolerancje skóry na słońce. Zawsze pamiętaj o wysokiej fotoprotekcji. Gdy alergia się pojawi, zastosuj kremy po opalaniu i maści z pantenolem. Możesz też sięgnąć po leki antyalergiczne po konsultacji z lekarzem, który przepisze środki antyhistaminowe. Leki możesz też kupić w aptece – zapytaj farmaceutę o poradę.
Zdjęcie: Adobe Stock.