Jak opalać się, żeby uniknąć alergii na słońce?

Uroda
Jak opalać się, żeby uniknąć alergii na słońce?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Alergia na słońce może wyglądać podobnie do poparzenia i jest spowodowana reakcją skórną po kontakcie ze słońcem – nawet kilkuminutowym, krótkotrwałym. Zwykle wykwity pojawiają się w kontakcie z pierwszymi wiosennymi lub letnimi promieniami słonecznymi. Alergia słoneczna może dopaść Cię także podczas wyjazdu do ciepłego kraju. Jak się przed nią chronić? Co przyniesie ulgę?

Czym jest alergia na słońce i jak się objawia?

Alergia na słońce, znana pod medyczną nazwą fotodermatoza, jest reakcją skóry na promieniowanie ultrafioletowe pochodzące ze słońca lub lamp solarium. Jak wygląda alergia na słońce? Uczulenie może powodować szereg objawów. Najbardziej charakterystyczna jest swędząca wysypka lub wykwity z charakterystyczną osnówką. Mogą pojawiać się na twarzy, na dekolcie, na plecach, ale również na innych fragmentach odsłoniętej skóry. Zwykle towarzyszyć obrzęk, zaczerwienienie, pęcherze lub podskórne grudki. Znamiennym objawem alergii na słońce jest świąd. Mogą pojawić się też dreszcze, złe samopoczucie i gorączka. W niektórych przypadkach alergia na słońce może być poważna i wymagać leczenia przez lekarza.

Jakie są przyczyny alergii na słońce?

Istnieje wiele czynników, które mogą zwiększać ryzyko alergii na słońce, w tym przyjmowanie niektórych leków antykoncepcyjnych, hormonalnych czy przeciwdepresyjnych. Również picie fotouczulających ziół (na przykład dziurawca) i stosowanie kosmetyków z retinoidami lub kwasami owocowymi w sezonie letnim może powodować reakcje alergiczne na słońce. Przypadłość często ma podłoże genetyczne. Osoby z jasną karnacją są bardziej narażone na wystąpienie uczulenia od promieni UV niż osoby z ciemniejszym fototypem. Jak zapobiegać alergii na słońce? Wskazówki poniżej.

Jak zapobiec alergii na słońce?

Możesz podjąć następujące kroki:

  • Chroń się przed promieniami UV przez cały rok. Ochrona w postaci kremów na twarzy, dekolcie czy innych odsłoniętych częściach ciała chroni przed starzeniem się skóry, ale jest też podstawową ochroną przed pojawieniem się uczulenia. Warto pamiętać, że promieniowanie UVA jest tak samo nasilone przez cały rok i potrafi przenikać nawet przez szyby.
  • Unikaj przebywania na słońcu w godzinach szczytowej ekspozycji na promieniowanie, czyli między 10:00 a 16:00.
  • Unikaj przyjmowania substancji, które reagują w kontakcie z promieniami UV – przyjrzyj się składom suplementów, herbat, kosmetyków.
  • Szukaj kremów SPF, które mają ochronę zarówno przed UVA, jak i UVB. Faktor ochrony dla osób ze skłonnością do alergii słonecznej powinien wynosić50 lub 50+.
  • Przyzwyczajaj skórę do słońca – wystawiaj ją początkowo na dosłownie 5 minut, zawsze zabezpieczając wcześniej kremem przeciwsłonecznym. Stopniowo wydłużaj czas spędzany na słońcu.
  • Stosuj dość duże ilości kremu z filtrem. Dla przykładu, na twarz powinno się nakładać krem o objętości łyżeczki do herbaty.
  • Choć alergia na słońce objawia się zwykle szybko od ekspozycji, może też pojawić się, gdy przesadzisz ze słońce. Dokładaj SPF co 2-3 godziny podczas plażowania i po każdym wyjściu z wody.

Przed rozpoczęciem sezonu letniego możesz też rozważyć przyjmowanie suplementów z beta-karotenem, które zwiększają tolerancje skóry na słońce. Zawsze pamiętaj o wysokiej fotoprotekcji. Gdy alergia się pojawi, zastosuj kremy po opalaniu i maści z pantenolem. Możesz też sięgnąć po leki antyalergiczne po konsultacji z lekarzem, który przepisze środki antyhistaminowe. Leki możesz też kupić w aptece – zapytaj farmaceutę o poradę.

Zdjęcie: Adobe Stock.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*