Czym różnią się od siebie maseczki medyczne?

PielęgnacjaUroda
Czym różnią się od siebie maseczki medyczne?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Maseczki ochronne kiedyś nosili tylko chirurdzy na blokach operacyjnych. Obecne realia sprawiły, że prawie każdy ma w domu opakowanie medycznych maseczek. Na rynku dostępnych jest obecnie mnóstwo rodzajów masek ochronnych, a z pozoru wydaje się, że poza ceną, niczym się od siebie nie różnią. Przekonaj się, jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi modelami maseczek.  

Maseczka chirurgiczna  

Najczęściej spotykane, najtańsze i najbardziej popularne są maseczki chirurgiczne. Niebieskie, zielone lub białe prostokąty z cienkimi gumeczkami po bokach – każdy widział i prawdopodobnie każdy miał na sobie taką maseczkę. Jej głównym zadaniem nie jest filtracja powietrza, a stworzenie fizycznej bariery między błonami śluzowymi a chorobotwórczymi drobnoustrojami. Dobrze stosowana maseczka jednorazowa jest skutecznym środkiem ochrony osobistej, ale należy pamiętać, by nosić ją zgodnie z przeznaczeniem – używać tylko raz, zakrywać zarówno usta, jak i nos, a także unikać zbyt długiego użytkowania (jej trwałość to zaledwie kilka godzin). Taka maseczka chroni użytkownika zarówno przed zarażeniem się chorobą, jak i przed roznoszeniem patogenów, jednak dla pełnej skuteczności należy też zachowywać odpowiedni dystans.    

Maska FFP2 i FFP3   

Te dwa rodzaje maseczek wyglądają bardzo podobnie i spełniają właściwie tę samą funkcję – zatrzymują unoszące się w powietrzu pyły i drobinki, filtrując powietrze i oczyszczając je również z drobnoustrojów. Nie tylko są wykonane z materiału o bardzo gęstym splocie, lecz także posiadają filtr, który podnosi ich skuteczność w chronieniu zarówno użytkownika, jak i jego otoczenia. Numer oznaczenia maseczki oznacza stopień skuteczności ochronnej, czyli gęstość splotu oraz żywotność i gęstość filtra w masce. FFP2 to średnia ochrona (cząsteczki o średnicy do 0,5 μm), z kolei FFP3 to najwyższy stopień ochrony (cząsteczki do 0,15 μm). Te maseczki są uznawane za jedne z najbardziej skutecznych, jeśli chodzi o ochronę przed chorobotwórczymi patogenami. Możesz je kupić na przykład na stronie https://rcmedical.pl/.  

Maseczki wielorazowe    

Osoby, którym bliska jest ekologia i stan planety mają spory dylemat, jeśli chodzi o jednorazowe środki ochrony osobistej. Na szczęście na rynku pojawiły się rozwiązania bardziej przyjazne dla środowiska. Maseczki wielorazowe są skuteczne w porównywalnym stopniu, co maski chirurgiczne, a ich wariant antysmogowy z filtrem, chroni, jak maski FFP. Zwykła maseczka materiałowa może być prana wielokrotnie i nie trzeba często jej wymieniać, musi być natomiast wykonana z odpowiedniej tkaniny o bardzo ciasnym splocie, by nie przepuszczała szkodliwych pyłów lub aerozolu pełnego chorobotwórczych bakterii i wirusów. Najlepiej postawić na co najmniej dwuwarstwową maseczkę, aby mieć jak najszczelniejszą barierę ochronną. Maski antysmogowe wymagają regularnej wymiany filtra, ale same w sobie są skuteczne przez bardzo długi czas. Można je stosować zarówno jako ochronę przed pyłem i zanieczyszczeniami w powietrzu, jak i w roli bariery przeciwko chorobom zakaźnym. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Polina Tankilevitch

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*