Rękawiczki medyczne — rodzaje i zastosowanie

Rękawiczki medyczne — rodzaje i zastosowanie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Rękawiczki medyczne powinni spełniać określone normy. Zobacz, jakie rodzaje znajdziesz w sklepach i jakie mają one zastosowanie. 

Rękawiczki jednorazowe — cechy ogólne 

Rękawice diagnostyczno-ochronne, które oznaczone są jako wyrób medyczny i środek ochrony osobistej powinny być stosowane w placówkach medycznych. Jednorazowe rękawiczki spełniać muszą odpowiednie wymagania, które zostały opisane w normach europejskich. To producenci muszą zadbać o to, aby ich produkty były zgodne z wymaganiami dyrektyw. Parametrami, które są bardzo istotny dla takich rękawiczek to

ochrona przed mikroorganizmami oraz czas przenikania substancji chemicznych. 

Rodzaje rękawiczek medycznych ze względu na przeznaczenie 

Na rynku istnieje wiele różnych modeli, ponieważ rękawice mogą sprawdzać się lepiej w konkretnych zastosowaniach. Będą one inne pod względem użytych materiałów czy technologii. 

  • Rękawice diagnostyczne — są to uniwersalne, jednorazowe rękawiczki, które wykorzystuje się najczęściej. Chronią one jednakowo personel jak i pacjentów. Zapewniają ochroną oraz dobre czucie w palcach, ponieważ są stosunkowo cienkie.
  • Rękawice chirurgiczne i mikrochirurgiczne — używane są, gdy należy zachować jałowe pole operacyjne. Pakuje się je sterylnie, dzięki czemu na ich powierzchni nie znajdują się żadne drobnoustroje. Przy ich wyborze ważny jest rozmiar, ponieważ nie mogą one być zbyt luźne, ani ograniczać ruchów.
  • Rękawice specjalnego przeznaczenia — na rynku dostępne są również rękawiczki, które używa się w konkretnym celu; dostępne są na przykład ginekologiczne, położnicze czy ortopedyczne.

Wybór rękawic jednorazowych jest bardzo duży, dlatego musisz dobrać je odpowiednio do swoich potrzeb. 

Materiał w rękawicach jednorazowych

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem rękawiczek jednorazowych, zwróć uwagę nie tylko na ich przeznaczenie, ale również na materiał, z którego zostały wykonane. Można wyróżniać nitrylowe rękawiczki, najpopularniejszy model, ale również winylowe czy lateksowe, które znajdziesz na stronie https://emka-sklep.com.pl/rekawiczki-lateksowe

Rękawiczki lateksowe, wykonane z naturalnego kauczuku charakteryzują się dużą rozciągliwością, co powoduje dobre dopasowanie do dłoni. Dzięki temu z łatwością wykonasz bardzo precyzyjne ruchy. Jeśli jesteś alergikiem, wybierz rękawiczki nitrylowe, ponieważ one, mimo że są mniej rozciągliwe, nie powodują uczuleń. Natomiast rękawiczki winylowe zapewnią ci ochronę także przez olejami, tłuszczami czy ozonem. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Tima Miroshnichenko

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*