Czy wiesz, które materiały są najbardziej eco-friendly?

Eko look
Czy wiesz, które materiały są najbardziej eco-friendly?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kupując ubrania, coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na ich jakość, lecz także materiał z jakiego zostały wyprodukowane. Określenie „dobry skład” nie odnosi się już wyłącznie do żywności i kosmetyków. Chcemy, by nasze ubrania były wykonane z materiałów, które będą przyjazne dla naszej skóry oraz dodatkowo nie zaśmiecały środowiska.

Len

Zestawienie warto rozpocząć od materiału, który staje się coraz popularniejszy na odzieżowym rynku. Len – jedna z najstarszych tkanin świata. Produkowana jest z włókien celulozowych, które rosną wewnątrz łodyg tych roślin. Uprawa lnu nie wymaga używania chemicznych nawozów ani pestycydów. Materiał oddycha na skórze, a w lecie obniża temperaturę ciała. Jest lekki i chłonny, odporny na mole oraz drobnoustroje. 

Konopie

Tkanina wytwarzana z konopii jest w stu procentach biodegradowalna i ma ujemny ślad węglowy. Włókno konopne można przerobić na materiał twardy i gruby, przypominający jeans, oraz na cienki i delikatny, przypominający jedwab. Ubrania z nich uszyte są antybakteryjne i antygrzybiczne. Ich niebywałą zaletą jest naturalna ochrona przed UV, a także wysoka wytrzymałość. Materiał jest niestety jeszcze mało popularny na modowym rynku, choć z roku na rok konopnej odzieży przybywa.

Bambus

Włókna wykonywane z roślin bambusa są niezwykle jedwabiste, ekstremalnie trwałe i pochłaniają wilgoć. Dlatego więc producenci coraz częściej wykorzystują tę tkaninę do produkcji np. skarpetek – bardzo miękkich i delikatnych.

Hodowla bambusa nie wymaga dużych ilości wody, roślina nie potrzebuje żadnych nawozów i pestycydów, a wytworzony z niej materiał jest w pełni biodegradowalny. Jednak sam proces przekształcania włókien w tkaninę wymaga użycia dużej ilości chemikaliów i powoduje degradację środowiska naturalnego. 

Tencel (lycocell)

Tencel wykonywany jest z celulozy – głównie tej drzewnej, choć coraz częściej używa się w tym celu eukaliptusa. Jest więc w pełni biodegradowalny. Łączy w sobie najważniejsze cechy wielu popularnych tkanin: jest delikatny jak jedwab, mocny jak poliester, chłodny jak len, ciepły jak bawełna i chłonny jak bambus.

Szczególnie docenią go osoby z wrażliwą skórą, gdyż tencel jest materiałem antybakteryjnym i wyjątkowo delikatnym. Niestety przy jego produkcji zużywa się dość sporą ilość rozpuszczalników chemicznych, choć, jak twierdzi główny producent tencelu, firma Lenzing AG, są one w obiegu zamkniętym, co oznacza, że ten sam rozpuszczalnik jest poddawany recyklingowi.

Zobacz też: 100% produktów Promod do 2025 roku będzie zawierać włókna pochodzenia ekologicznego.

Skóra z ananasa

Popularna obecnie ekoskóra nie jest tak bardzo eko, jak mogłoby się wydawać. Jej produkcja niesie za sobą ogromne szkody dla środowiska. Ostatnimi czasy zaczęto szukać bardziej eco-friendly rozwiązań.

Tak właśnie powstał Pinatex – materiał do złudzenia przypominający prawdziwą skórę. Jest równie mocny i elastyczny. Pozyskuje się go z włókien celulozowych mieszczących się w liściach ananasa. W pełni biodegradowalna alternatywa zyskuje sobie coraz szersze grono zwolenników. 

Tkaniny pochodzące z recyklingu

Do tkanin eco-friendly z powodzeniem można zaliczyć wszystkie materiały, nawet te syntetyczne, o ile pochodzą z recyklingu. Takie tkaniny jak akryl, poliester czy bawełna z powodzeniem mogą być pozyskiwane z odzysku. Coraz więcej sieciówek tworzy kolekcje, w których przynajmniej część materiałów jest użytych ponownie.

Zdjęcie główne: Teona Swift/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*