Zioła pomocne przy chorobach serca

Zioła pomocne przy chorobach serca
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zioła od dawna są nam znane i stosowane chociażby jako przyprawy nadające daniom smaku i aromatu, ale też dla zwiększenia estetyki serwowanych potraw. Jednak nie jest to ich jedyna rola. Już z dawien dawna, nasi przodkowie stosowali m.in. napary czy nalewki roślinne, aby zapobiegać lub łagodzić rozmaite dolegliwości.

Istnieje wiele gatunków ziół. Niemal każdy z nich zawiera charakterystyczne dla siebie substancje, dzięki którym wykazuje działanie lecznicze, niejednokrotnie porównywalne z lekami syntetycznymi (z apteki). 

Zanim przystąpimy do opisania różnych rodzajów ziół, przypominamy, że niektóre z nich istotnie wpływają na nasz organizm ale także na leki, które zażywamy. Mogą zwiększać lub zmniejszać stężenie różnych leków w organizmie, dlatego używanie ziół należy konsultować ze swoim lekarzem. 

Dla przykładu kilka powszechnie używanych ziół i ich działanie wywierane na organizm:

  • Rumianek: wykazuje działanie przeciwzapalne, wiatropędne oraz przyspiesza gojenie ran.
  • Korzeń mniszka: pobudza trawieni, działa rozkurczowo oraz moczopędnie.
  • Owoc anyżu: działa wykrztuśnie oraz wiatropędnie.
  • Korzeń żywokostu: przyspiesza gojenie ran.
  • Liście mięty: pobudzają układ trawienny i działa rozkurczowo. 
  • Liść mącznicy: pomaga w stanach zapalnych dróg moczowych.

Pewne zioła z łatwością można znaleźć w bliskim otoczeniu, a niektóre można nawet hodować w domu. Jednak bezpieczniej korzystać z produktów (susze, soki, wyciągi) oferowanych przez apteki czy sklepy zielarskie.

Czy istnieją zioła pomocne w chorobach serca?

Serce jest najważniejszym organem i śmiało można je określić naszym „centrum dowodzenia”. Niestety, choroby układu sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną zgonów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka wraz z wczesną diagnostyką i wdrożeniem odpowiedniego leczenia. Zdarza się, że farmakoterapia bywa niezbędna, ale w początkowych etapach dolegliwości sercowo-naczyniowych, czy jako uzupełnienie farmakologii, z powodzeniem możemy dołączyć właśnie zioła.

A zatem jakie zioła pomagają przy chorobach serca?

Serdecznik lekarski: jest przede wszystkim źródłem stachydryny oraz leonuryny. Działa bezpośrednio na serce, wywierając efekt chronotropowy ujemny. Oznacza to, że zwalnia akcję serca, dlatego sprawdzi się w przypadku tachykardii. Wykazuje również działanie uspokajające, moczopędne i rozkurczowe. Sprzyja więc obniżeniu ciśnienia. Korzystny również w łagodzeniu zaburzeń trawiennych i snu.

Miłorząb japoński: zawiera ginkgolidy i flawonoidy. Substancje te wykazują działanie wzmacniające naczynia krwionośne, poprawiają przepływ krwi oraz działają hamująco na agregacje płytek i stany zapalne. Łagodzi zaburzenia równowagi oraz unieczynnia wolne rodniki. Miłorząb japoński jest powszechnie sprzedawany w aptekach jako niegroźny suplement diety ale bardzo silnie wpływa na inne zażywane leki a więc jego stosowanie wymaga konsultacji z lekarzem. 

Konwalia majowa: zawiera glikozydy, których siła działania jest niemal 10x większa od tych zawartych w naparstnicy. Działanie polega na zwolnieniu akcji serca przy jednoczesnym wzmocnieniu siły skurczu (serce pracuje wolniej, ale efektywniej). Dodatkowo działa rozkurczowo i moczopędnie, wpływając na obniżenie ciśnienia. Podobne działanie wykazuje Miłek wiosenny. 

Aminek egipski: zawiera furanohromony oraz furanokumaryny. Substancje te działają rozkurczająco na naczynia wieńcowe oraz zwiększają objętość wyrzutową serca. 

Rozmaryn: oprócz olejków eterycznych zwiera dwuterpeny i kwasy fenolowe. Wykazuje działanie zwiększające siłę skurczu i przepływ wieńcowy.

Jemioła: zawiera szereg cennych substancji takich jak: choliny, wiskotoksyny, lektyny, flawonoidy, polifenole i aminokwasy.  Działa uspokajająco oraz moczopędnie. Obniża ciśnienie krwi, zwiększa częstotliwość akcji serca. Wskazana u osób zmagających się z miażdżycą. Dodatkowo korzystnie wpływa na układ odpornościowy.

Kozłek lekarski, Melisa lekarska, Męczennica cielista ( lepiej znana jako passiflora). Nie działają bezpośrednio na serce, ale zmniejszają uczucie niepokoju i strachu czyli problemów, które mogą pogłębiać nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia rytmu serca. 

Cennym, źródłem w diagnostyce arytmii czy innych schorzeń serca jest badanie Holtera. Więcej informacji na jego temat uzyskasz po przeczytaniu: https://holterdodomu.pl/dla-pacjenta-holtera

To tylko kilka przykładów, gdyż „ziołowa apteczka”  jest znacznie bardziej rozbudowana.

Pamiętaj!

  1. Zioła tak jak leki mogą powodować występowanie skutków ubocznych. Stosowane w nadmiarze również mogą zaszkodzić. Co więcej substancje w nich zawarte, mogą wchodzić w interakcje z zażywanymi lekami. Powinny być więc stosowane z rozwagą. Dlatego, aby czerpać maksimum korzyści, bez narażania się na inne problemy zdrowotne, temat stosowania ziół zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem lub farmaceutą. 
  1. Kobiety w ciąży i karmiące, nie powinny stosować ziół bez konsultacji z lekarzem.

Jeśli temat Cię zaciekawił i chcesz poznać więcej wartościowych informacji na temat dbania o serce, ale i cały organizm, koniecznie odwiedź: https://holterdodomu.pl.

Fot.: Lisa Hobbs/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*