Poznaj zastosowanie oleju z pestek granatu

Poznaj zastosowanie oleju z pestek granatu
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Olej z pestek granatu – czy znasz jego możliwości? Warto dowiedzieć się o nim nieco więcej i wykorzystać na co dzień!

Olej z pestek granatu – poznaj jego moc

Czy słyszałaś już o wspaniałych właściwościach oleju z pestek granatu? Zdaniem wielu ekspertów to prawdziwy… eliksir młodości. Brzmi dobrze, prawda? Naukowcy od dwóch dekad zintensyfikowali swoje badania nad tym olejem i mają dla nas bardzo optymistyczne wnioski. Jedno jest pewne: olej z pestek granatu to produkt, który warto mieć w domu. Ma świetne działanie zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. 

Granat – dowiedz się więcej o tym niezwykłym owocu

Granat właściwy to owoc od tysięcy lat wykorzystywany w rejonie Morza Śródziemnego, aby leczyć. Co ciekawe, według badań archeologów był to jeden z pierwszych owoców udomowionych przez człowieka. Zaskoczyć może, że granat pełnił także ważną rolę religijną! Na uwagę zasługują wszystkie elementy tej rośliny – kora, kwiaty, liście czy korzenie drzew granatowca. Najbardziej istotne są jednak pestki i zawarty w nich olej. Tu naukowcy są zgodni.

Jak produkowany jest olej z pestek granatu?

Iran, Indie oraz Pakistan – to właśnie tam uprawia się najwięcej granatów na świecie. Roślina uprawiana jest w klimacie ciepłym lub tropikalnym. Gorące lato, chłodniejsze zimy z dużą ilością opadów – to właśnie ceni sobie granatowiec. Te niewysokie drzewa osiągają imponujący wiek nawet 200 lat.

Wyprodukowanie oleju z pestek granatu nie jest proste, a to ze względu na strukturę owocu. Miąższ nie jest łatwy do ręcznego oddzielenia. Aby wyprodukować olej z pestek granatu, należy je najpierw oddzielić od reszty owocu, dokładnie umyć oraz osuszyć w niskiej temperaturze. Bywa, że dodatkowo stosuje się związki mające zapewnić stabilność antyoksydantów.

Przygotowany surowiec tłoczony jest na zimno, do czego wykorzystuje się specjalne prasy. Z 90 kilogramów pestek otrzymuje się około 450 gramów oleju. Powstały w ten sposób produkt ma dość rzadką konsystencję oraz charakterystyczny zapach. 

Zastosowanie oleju z pestek granatu w kosmetyce

No dobrze, a więc przejdźmy do tego, jak można zastosować ten olej do dbania o urodę. Produkt aplikuj bezpośrednio na skórę i łagodnie masuj – osiągniesz dzięki temu efekt anti-aging! Udowodniono, że olej z pestek granatu może redukować zmarszczki oraz bruzdy, a nawet blizny. Jeżeli będziesz stosować go regularnie, masz realną szansę na polepszenie elastyczności oraz gładkości skóry. A to oznacza oczywiście młodszy wygląd – na tym zależy wielu z nas.

Olej z pestek granatu ma także działanie nawilżające oraz przeciwzapalne. To produkt, który w odróżnieniu od wielu innych kosmetyków nie zatyka porów. Co ciekawe, olej z pestek granatu często przynosi ulgę w przypadku łuszczycy czy egzemy. 

Zdrowotne właściwości oleju z pestek granatu

Badania naukowe nad olejem z pestek granatu mówią jasno: bez wątpienia przypisuje mu się właściwości lecznicze, chociażby w walce ze zmianami nowotworowymi. Wszystko to dzięki silnym właściwościom przeciwzapalnym. Zawarte w tym oleju antyoksydanty są tu pomocne i mogą wspomóc walkę z chorobą. To nie jedyne zdrowotne właściwości granatu. Osteoporoza, cukrzyca czy menopauza – tu także można wspomagać się tym olejem.

Zdj. główne: Anju Ravindranath/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*