Pokrzywa – zapomniana roślina o wielu właściwościach

Pokrzywa – zapomniana roślina o wielu właściwościach
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Doskonale znana i ceniona przez nasze babcie, które sumiennie przygotowywały z niej herbatki, napary lub dodawały do wielu dań. Świetnie wiedziały, że ta drogocenna roślina ma w sobie bogactwo licznych dobroczynnych składników odżywczych, które wspierają nasze zdrowie i urodę. O czym mowa? O pokrzywie zwyczajnej!

Pokrzywa kojarzy się z rośliną, która nie raz w dzieciństwie nas poparzyła. Dlatego też, wiele z nas omija ją szerokim łukiem. Co więcej, gdy taka się pojawi w ogródku szybko staramy się jej pozbyć. A to duży błąd! Ta niepozorna roślina zawiera bogactwo witamin i minerałów takich: jak A, C i E oraz magnez, potas, fosfor, krzem czy wapń. Ponadto, pokrzywa wspiera odporność, a także dzięki ogromnej dawce antyoksydantów spowalnia procesy starzenia organizmu.

Pokrzywa wspiera trawienie, dlatego z jej dobrodziejstw powinny korzystać, które mają problemy z układem pokarmowym. Dzięki zawartości sekretyny roślina pobudza wydzielanie soków trawiennych, pracę wątroby, trzustki, a także usprawniają perystaltykę jelit. Co więcej, pokrzywa nierzadko bywa stosowana jako lek na nieżyt żołądka i jelit czy problemach przewodu pokarmowego. Z powodzeniem jest również zalecana do stosowania w chorobach wątroby. Ponadto, pokrzywa oczyszcza organizm z toksyn i złogów żółciowych, a także obniża poziom cukru we krwi.

Roślina doskonale wspiera naszą urodę. Dzięki bogactwu krzemionki doskonale odżywia cebulki, ogranicza ich wypadanie, a także wzmacnia włosy. Ponadto, przyspiesza ich porost, leczy łupież, normalizuje pracę gruczołów. Pokrzywa wzmacnia również paznokcie oraz odżywia skórę.

Nie mniej ważną informacją jest ta, że pokrzywa zapobiega anemii, a przy tym wspiera nas w walce o szczuplejszą sylwetkę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*