Arnika – nie tylko dla zdrowia, ale też dla urody

Arnika – nie tylko dla zdrowia, ale też dla urody
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy słyszałaś kiedyś o arnice? To wyjątkowa roślina, która może mieć zbawienny wpływ nie tylko na Twoje zdrowie, ale też na urodę! Zobacz sama i przekonaj się, że warto wykorzystywać jej wyjątkowe właściwości w kosmetykach i codziennej pielęgnacji!

Arnika – co to za roślina?

Arnika górska to wyjątkowa roślina, która wyróżnia się pięknymi kwiatami, ciekawym zapachem i przede wszystkim, co najważniejsze, korzystnym wpływem na zdrowie. Lecznicze działanie arniki doceniane jest od wielu pokoleń. Dziś arnika jest objęta specjalną ochroną gatunkową. Specjalne uprawy umożliwiają jednak korzystanie z dobrodziejstw tej byliny. W Polsce spotkać można tylko arnikę górską, ale na świecie istnieje nawet trzydzieści gatunków tej rośliny.

Arnika osiąga wysokość maksymalnie 65 cm. Jej kwiaty są żółte, a liście owłosione i wąskie. Zawartość helenaliny, fitosteroli, kwasów organicznych i wielu innych dobroczynnych składników sprawiła, że arnika uznawana jest za wyjątkowy skarb współczesnej farmacji.

Zastosowanie – zdrowie

Arnika wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, antyseptyczne, zmniejsza bóle i obrzęki. To roślina doceniana przez jej wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Arnika zapobiega zakrzepom żylnym, poprawia wydolność mięśnia sercowego. Dzięki tej bylinie lepsze staje się też krążenie w kończynach i mózgu. Arnika stymuluje pracę układu pokarmowego, ponieważ pobudza żołądek do produkcji soków. Roślina ta zwiększa ilość wydalanego moczu, rozkurcza mięśnie gładkie w organizmie.

Arnika górska wykorzystywana jest w żelach i preparatach, które mają przyspieszać proces gojenia się stłuczeń. Środki z tym składnikiem regenerują tkanki, które uległy zniszczeniu. Ich zastosowanie jest banalnie proste, ponieważ wystarczy delikatnie smarować miejsca stłuczenia, produkt szybko się wchłania i przyspiesza ich odbudowę. Kategorycznie nie należy smarować maścią z tą byliną owrzodzeń i ran. 

Niewiele osób wie, że arnika świetnie sprawdza się też w przypadku zwichnięć i skręceń lub po prostu zakwasów. To bylina szczególnie doceniana przez sportowców.

Arnika, czyli dar dla urody

Arniką powinny zainteresować się przede wszystkim posiadaczki cery naczynkowej, dojrzałej i trądzikowej. Zioło wpływa na obkurczanie i wzmocnienie ścianek naczynek. Skóra z tendencją do tworzenia się pajączków z pewnością również będzie świetnie wyglądała, jeśli na co dzień będziemy wspomagać ją kosmetykami z tym składnikiem. 

Trądzikowe cery również uwielbiają kosmetyki z arniką. Karotenoidy, które zawiera ta roślina, to świetne przeciwutleniacze, które wspomogą leczenie. Arnika może też wspierać leczenie uciążliwego trądziku, bo ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Napary z arniki mogą być stosowane jako hydrolat lub tonik, który wspomoże naszą cerę. 

Włosy, szczególnie przetłuszczające się, odwdzięczą się pięknym blaskiem po użyciu kosmetyków z arniki. Dodatkowo wyciąg z tego zioła wspomaga walkę z łupieżem.

Kosmetyki z dodatkiem kwiatów tej byliny świetnie sprawdzają się w działaniu antycellulitowym. Preparaty z arniką mają zdolność redukowania zastojów limfatycznych. 

Żele z arniką doskonale wspomagają walkę z obrzękami pod oczami. Nieestetyczne cienie, z którymi boryka się wiele kobiet, jaśnieją przy regularnym stosowaniu kosmetyków.

Zdj. główne: Wallace Fonseca/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*