Przyczyny, objawy i leczenie grzybicy pochwy

Przyczyny, objawy i leczenie grzybicy pochwy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Grzybica pochwy to problem, który spotyka każdą kobietę przynajmniej raz w życiu. Zapalenie grzybicze może pojawić się nagle, z wielu różnych powodów. Warto mu zapobiegać, aby nie musieć męczyć się z bólem, który utrudnia życie i codzienne funkcjonowanie. Poznaj przyczyny grzybicy pochwy, jej objawy i leczenie, aby wiedzieć, jak działać w przypadku pojawienia się problemu.

Objawy grzybicy pochwy

Zapalenie grzybicze pochwy da się rozpoznać w bardzo szybki sposób, jednak nie oznacza to, że teleporada lekarska jest zbędna. Warto jednak wiedzieć, na co zwracać uwagę przed konsultacją ze specjalistą. Objawy grzybicy pochwy to przede wszystkim swędzenie, zaczerwienienie, podrażnienie i obrzęk. Poza tym wyróżnia się przejmujący ból i poczucie dyskomfortu, który występuje podczas oddawania moczu czy stosunku. Dodatkowo przy każdym zapaleniu grzybiczym pochwy występują widoczne upławy, których nie da się przegapić. Są one obfite i mają specyficzną konsystencję. Swoją strukturą i kolorem przypominają twaróg.

Jakie są przyczyny grzybicy pochwy?

Mimo tego, że wiele osób sądzi, że grzybicy pochwy można nabawić się tylko od kogoś, najczęściej pojawia się ona samoistnie. Aby to zrozumieć, trzeba najpierw przyjrzeć się florze bakteryjnej kobiecych dróg płciowych. Istotne jest to, że w pochwie znajduje się wiele różnych rodzajów bakterii tlenowych, beztlenowych oraz grzybów, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie całego narządu. Dzięki nim tworzy się flora, która powinna utrzymywać kwaśne pH. Prawidłowe wartości mieszczą się w przedziale od ok. 3,5 do ok. 4,5. Jeśli ten współczynnik zostanie zaburzony, pojawiają się problemy zdrowotne, przez co może dojść do zakażeń grzybiczych. Oznacza to, że jeśli w pochwie będzie za mało dobrych baterii, grzyby zaczną się rozwijać, rozmarzać i kolonizować całą błonę śluzową.

Są jednak czynniki, które wpływają na przyśpieszony rozwój grzybów. Przede wszystkim na zapalenia tego typu są narażone kobiety cierpiące na choroby metaboliczne bądź takie, które mają zaburzenia hormonalne, są w ciąży, przyjmują doustne środki antykoncepcyjne czy też stosują nieprawidłową dietę, w której dużo jest cukrów złożonych i tłuszczy. Rozwojowi zapaleniu pochwy mogą również sprzyjać niewyleczone infekcje, aktywne życie seksualne z zarażonymi partnerami, bielizna z materiałów syntetycznych, słaba odporność organizmu, perfumowane podpaski i przede wszystkim zaniedbywanie higieny intymnej.

Leczenie grzybicy pochwy

Jednym sposobem na wyleczenie grzybicy pochwy jest przyjmowanie leków, które walczą z grzybami i ułatwiają unormowanie pH w pochwie. Można przyjmować je doustnie, ale znacznie skuteczniejsze są maści oraz środki dopochwowe, które działają natychmiastowo i szybko pozbywają się problemu oraz objawów zapalenia.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o chorobach i lekach, sprawdź artykuły na stronie Seniore.pl. Dowiesz się z nich wielu interesujących rzeczy, które mogą pomóc Ci w dbaniu o stan seniorów.

Fot.: CDC/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*