Ekoskóra z grzybów – czy nowa technologia podbije branżę mody?

Eko look
Ekoskóra z grzybów – czy nowa technologia podbije branżę mody?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Masz dość tanio wyglądającej skóry, która często produkowana jest z surowców, które i tak zanieczyszczają środowisko? W takim razie ten wynalazek jest dla Ciebie!

Prawdziwa skóra, chociaż bardzo trwała, przechodzi już powoli do historii. Świadomość konsumentów oraz chęć życia w zgodzie z naturą postawiły przed branżą modową wyzwanie. Syntetyczna ekoskóra jednak nie zawsze spełnia nasze oczekiwania i czasem wygląda „tanio”. Istnieje jednak alternatywa – eco-friendly, a jednocześnie dobrze wyglądająca. Jaka?

Ekoskóra z grzybów, jak to możliwe?

Znane marki odzieżowe – w tym Adidas, czy Gucci – wyjawiły ostatnio, że planują rozpocząć produkcję odzieży i obuwia ze „skóry”, która jest zrobiona z grzybni. Dla wielu konsumentów był to szok, ponieważ takie rozwiązanie jest nie tylko innowacyjne, ale wydaje się zupełnie szalone. Jednak skóra wyprodukowana z grzybów to fakt. 

Mylo to materiał stworzony z grzybni, produkuje go specjalizująca się w alternatywnych wegańskich materiałach firma Bolt Threads. Grzybnia to w dużym uproszczeniu nitki, które budują grzyby. Wspomniane marki dołączyły do grupy inwestorów zainteresowanych produkcją tego materiału.

Jak powstaje grzybowa ekoskóra?

Do produkcji ekoskóry z grzybni zużywa się o połowę mniej wody, aniżeli do stworzenia materiału z bawełny. Technologia, chociaż wydaje się innowacyjna, znana już była w latach pięćdziesiątych. Wówczas materiał z grzybów został wykorzystany do produkcji opatrunków. 

Sama produkcja mylo trwa krócej niż dwa tygodnie i jest dosyć prosta w swym założeniu. Na organicznym podłożu hoduje się płaty grzybni. Takie płaty są zbierane, przetwarzane i farbowane zgodnie z wymogami producenta. W całym procesie nie używa się produktów pochodzenia zwierzęcego, co czyni produkt wegańskim i przyjaznym środowisku. 

Powstały materiał jest dużo elastyczniejszy i cieplejszy niż jego syntetyczne zamienniki. To czyni go bardzo atrakcyjnym dla branży modowej, która produkuje najwięcej odpadów i jest najbardziej toksyczna na świecie. Obecnie poza wspomnianą firmą nad grzybowym materiałem pracują również MycoWorks oraz Mycelium Made.

Pierwsze grzybowe kolekcje już w 2021 roku

Ponieważ inwestorzy już podpisali umowy na ekoskórę z grzybni, to już w tym roku w kolekcjach Stelli McCartney czy Adidasa możemy spodziewać się butów, torebek, galanterii oraz odzieży właśnie z tego materiału. Również marki z grupy Kering takie jak Balencianga, czy Bottega Veneta postanowiły zainwestować w mylo. 

To przełomowy moment dla biomateriałów. Jeżeli najwięksi gracze będą chcieli korzystać z tego ekologicznego, a jednocześnie bardzo taniego i oszczędnego w produkcji materiału, wówczas może to się przyczynić do wzrostu świadomości ekologicznej na całym świecie. 

Przekonanie czołowych graczy nie było jednak proste. Konkurujące ze sobą firmy wiele rzeczy chcą mieć na wyłączność. W negocjacjach trzeba było ich przekonać jednak to tego, że tutaj chodzi o coś więcej i coś znacznie ważniejszego niż ich udziały, czy pieniądze. Dlatego materiały z grzybni muszą być dostępne dla każdego i dla każdej firmy. 

Inne materiały ekologiczne, które warto znać

Na szczęście ekoskóra nie jest jedynym materiałem pochodzenia biologicznego dostępnym na rynku. Konsumenci coraz chętniej sięgają po odzież z takich produktów jak:

  • biobawełna – jest to materiał organiczny pochodzący z ekologicznych upraw. W uprawie nie używa się chemicznych środków, takich jak sztuczne nawozy, czy opryski;
  • len – len zwyczajny jest rośliną włóknowatą;
  • konopie – jedno z najmocniejszych włókien pochodzenia roślinnego. Jednocześnie materiał konopny jest bardzo delikatny i miękki. Dobrze pochłania wilgoć oraz promienie UV. Ubrania z konopi są idealne na lato;
  • pinatex (materiał z włókien pochodzących z ananasa) – kolejna ciekawa alternatywa dla skóry pochodzenia zwierzęcego. Pinatex jest bardzo wytrzymały i idealnie imituje prawdziwą skórę;
  • tkaniny pochodzące z recyklingu – wyrzucone materiały, pochodzące najczęściej z wysypisk, są ponownie przetwarzane i wprowadzane do obiegu;
  • bambus – zwłaszcza lubiany przez matki. Pieluszki i kocyki bambusowe cieszą się dużym powodzeniem, a to dlatego, że tkanina jest miękka, oddychająca i trwała. Przyjemny materiał nie drażni skóry dziecka, jednocześnie jego uprawa jest ekologiczna;
  • lycocell (materiał z celulozy) – zwany również tencelem. Jest to sztuczny jedwab pozyskiwany przy użyciu celulozy. Materiał pozyskuje się na mokro i jest w stu procentach roślinny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*