Proste sposoby na zadbanie o ubrania w szafie

Styl życia
Proste sposoby na zadbanie o ubrania w szafie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Aby przechowywane w szafie ubrania na długi czas zachowały swój estetyczny wygląd, należy zadbać o ich odpowiednie przechowywanie. Oto kilka sprawdzonych trików na piękną garderobę.

Ochrona ubrań z ryżem w roli głównej

Jak skutecznie przedłużyć trwałość ubrań i ochronić je przed pleśnią? Do tego celu potrzebne będzie około 100 – 200 gramów nieugotowanych ziarenek ryżu i słoik, miseczka lub kubek (im szersze będzie naczynie – tym lepiej). Skuteczność tej metody związana jest z tym że ryż ma zdolność do pochłaniania wilgoci. Sprawia to, że nie tylko chroni on odzież przed niechcianym atakiem pleśni, lecz zabezpiecza również przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu stęchlizny i zaduchu. By ubrania zyskały piękny zapach, ryż można skropić ulubionym olejkiem eterycznym, na przykład cytrynowym, lawendowym, eukaliptusowym czy goździkowym. To sprawdzony sposób na ochronę szafy przed insektami – na przykład przed molami. Znajdujące się w szafie naczynie z ryżem należy wymieniać wraz z sezonową zmianą garderoby.

Worki próżniowe – sprawdzony sposób na przechowywanie ubrań

W jaki sposób przechowywać okrycia wierzchnie i inną odzież zajmującą sporo miejsca w szafie? Z pomocą przychodzą praktyczne worki próżniowe. Dlaczego warto zdecydować się na ich zakup? Są one w stanie zmniejszyć objętość umieszczonych w nich ubrań nawet o ¾. Co więcej, są to produkty przeznaczone do wielokrotnego użytku. Do takich worków z powodzeniem schować można także koce, zasłony, kołdry czy poduszki, oszczędzając w ten sposób sporo miejsca w szafie, pod łóżkiem, na strychu czy w piwnicy. Warto wspomnieć tutaj także o tym, że worki próżniowe skuteczne chronią odzież przed grzybami i bakteriami. Sprawia to, że znakomicie sprawdzają się one w walce z pleśnią. To idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, w których domu czy mieszkaniu panuje wysoki poziom wilgoci. Obsługa tego typu worków jest niezwykle prosta. Wystarczy włożyć do nich złożoną odzież, pamiętając o pozostawieniu odrobiny wolnego miejsca, zamknąć je przy pomocy suwaka, otworzyć zawór, odessać powietrze przy pomocy odkurzacza i zamknąć zawór. Czym kierować się przy wyborze worków próżniowych? Powinny być one wykonane z trwałego, wytrzymałego, grubego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne materiału, takiego jak na przykład poliamid czy polietylen. Pierwszy z nich jest bardzo mocny, drugi charakteryzuje się natomiast dobrą elastycznością. Czy do worka próżniowego spakować można każdego rodzaju odzież? Jak najbardziej. Należy jednak zdawać sobie tutaj sprawę z tego, że łatwiejsze do odessania powietrza będą kurtki i płaszcze niż t-shirty czy koszule. W związku z tym, do takiego worka najlepiej pakować ubrania, które po spłaszczeniu będą zajmowały znacznie mniej miejsca. Co ważne, przed umieszczeniem w nich odzieży należy ją wyprać, tak aby była ona pozbawiona jakiegokolwiek brudu czy kurzu. Pozwoli to uniknąć problemów z jajeczkami i larwami owadów. Na sklepowych półkach spotkać można się z rozmaitymi workami próżniowymi o różnych rozmiarach, co ułatwia dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb.

Jak chronić ubrania przed molami?

Mole ubraniowe to problem, z którym raz na jakiś czas boryka się każdy z nas. Mogą one dostać się do domu zarówno przez okno, jak i przez szyb wentylacyjny czy zostać wniesione wraz ze starym ubraniem lub pościelą. Jak chronić odzież przed ich szkodliwym działaniem? Pomocne mogą okazać się tutaj między innymi muślinowe woreczki wypełnione goździkami. Ich intensywny, korzenny zapach skutecznie odstrasza dorosłe owady. Inny sprawdzony sposób to włożenie do szafy pomarańczy, w które powbijane są goździki. Chcąc ochronić się przed molami, można również zawiesić w garderobie saszetkę wypełnioną mieszanką suszonego cynamonu rozmarynu i lawendy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*