Czy warto naturalnie oczyszczać jelita? Czy głodówki są zdrowe?

Styl życia
Czy warto naturalnie oczyszczać jelita? Czy głodówki są zdrowe?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Najczęściej to właśnie wiosną, aby latem z dumą prezentować się w bikini, stosujemy głodówki i diety sokowe. Czy warto? Czy szkodzą? A może czasem są potrzebne?

Wielu lekarzy i dietetyków uważa, że głodówki są niezdrowe, a diety sokowe, które mają oczyścić jelita są przereklamowane. W końcu mamy odpowiednie do tego organy i mechanizmy, które doskonale oczyszczają nasz organizm z toksyn. Należą do nich wątroba, nerki, a nawet skóra. Od wieków człowiek skutecznie korzysta z naturalnie wbudowanych oczyszczaczy, więc po co fundować mu niepotrzebny stres?

Otóż wielu ekspertów jest zdania, że wiele się na przestrzeni lat zmieniło, a tym bardziej zmieniło się jedzenie. Polepszacze smaku, chemia, konserwanty i mocno przetworzona żywność – z tym organizm nie daje sobie rady z taką skutecznością jak kiedyś. A kiedyś nie było problemu, żeby nerki czy wątroba pozbyły się toksyn z organizmu bowiem nie było tak wiele sztucznych zapychaczy.

Warto również pamiętać, że kiedyś człowiek żył zgodnie z rytmem natury. Okres od późnej wiosny do jesieni był czasem kiedy ludzie jedli nieco więcej pożywienia, natomiast w okresach zimowych oczadzali lub pościli. Idealnym przykładem jest post przed Wielkanocą. Ludzie pościli nie tylko z pobudek religijnych, ale i w spiżarniach stopniowo brakowało jedzenia. Trzeba było jeść mniej, bowiem nikt nie wiedział ile jeszcze potrwa zima.

Obecnie ludzie nie stosują głodówek. Mamy całodobowy dostęp do jedzenia, nawet w okresach zimowych. Zaburzony rytm pór roku oraz spożywanie wysoko przetworzonej żywności – wszystko to niekorzystnie odbija się na zdrowiu. Dlatego warto, dwa razy do roku wprowadzić do swojego kalendarza okresowy post, podczas którego będziesz spożywać soki warzywno-owocowe, które odżywią, zregenerują i oczyszczą twój organizm. Nie musi on trwał aż 40 dni, wystarczy zacząć od kilku, aby twoje jelita mogły nieco odetchnąć. Co więcej, nie musisz się głodzić! Możesz spożywać soki warzywno-owocowe.

Dlaczego akurat soki warzywno-owocowe? Bowiem to właśnie one dostarczą twojemu organizmowi witamin i minerałów. Co więcej, wymiatają z organizmu toksyny. Jednak jeśli do tej pory nie spożywałaś zbyt wiele warzyw, te wprowadzone zbyt gwałtownie mogą wywołać rewolucję żołądkową.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*