Jednym z najbardziej docenianych darów natury jest miód. Jego właściwości są na tyle szerokie, że można śmiało korzystać z niego w bardzo wielu dziedzinach życia. Miód wykorzystywany jest szczególnie zimą, aby wzmocnić odporność organizmu i zwalczać przeziębienie. Jednak nie tylko w kuchni i podczas leczenia choroby przyda nam się ten składnik. Jest to bowiem także świetny środek pielęgnacyjny, którego właściwości powinien poznać każdy.
Miód to jeden z najlepszych dostępnych składników powszechnie znanych. Jest on niezastąpionym środkiem podczas leczenia przeziębienia. Dzięki ciekawemu, słodkiemu smakowi jest to również składnik wielu potraw np. tradycyjnego piernika. Miód różni się często smakiem i właściwościami w zależności od jego rodzaju.
Przez wiele osób za najzdrowszy uznawany jest miód manuka, który pochodzi z Nowej Zelandii. Zyskał popularność głównie dzięki zastosowaniu podczas leczenia trądziku. Miodem najczęściej wybieranym w kuchni jest akacjowy. Dzięki jego słodyczy często zastępuje on cukier. Działa łagodząco na dolegliwości żołądkowe oraz podczas leczenia chorób układu moczowego. Jest również dobrze przyswajalny, dlatego jest dość popularny podczas okresu grypowego.
Miodem zawierającym wiele witaminy C oraz witamin z grupy B jest miód gryczany. Charakteryzuje się ciemną barwą i specyficznym smakiem, dlatego nie każdemu przypadnie do gustu. Miód lipowy wspomaga leczenie chorób górnych dróg oddechowych oraz pomaga pozbyć się nadmiernego stresu. Miodem polecanym dla sportowców jest rzepakowy, ponieważ wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn oraz regeneruje po długotrwałym wysiłku. Najpopularniejszy jest miód wielokwiatowy, ponieważ jest najbardziej dostępny oraz działa głównie na przeziębienia, więc jego używanie jest wskazane podczas okresu jesienno-zimowego. Najlepiej do wszelkiego rodzaju pielęgnacji używać miodu jedynie od zaufanych pszczelarzy. Dobry miód jest dość drogi, ale zdecydowanie warto zainwestować w taki składnik.
Coraz większą sławę zyskuje miodowanie, czyli zabieg polegający na nałożeniu na włosy miodu. Za pomocą tego składnika można lekko rozjaśnić włosy oraz je odżywić i wygładzić. Miód ma właściwości silnie nawilżające, dzięki czemu stał się popularny w pielęgnacji włosów, ust czy skóry. Do wykonania maski potrzeba go niewiele, dlatego warto wypróbować go na swoich włosach.
Najlepszy do miodowania będzie płynny miód, ale jeśli akurat takiego nie posiadamy, to wystarczy lekko go podgrzać, aby zmienił swoją postać na płynną. Pierwszym krokiem jest znalezienie miodu i wymieszanie go z ulubioną odżywką (najlepiej regeneracyjną) w proporcji 1:1. Jeśli konsystencja nie będzie nam odpowiadać, to możemy zmienić proporcje. Wiele tutaj zależy od konsystencji miodu oraz odżywki.
Kolejnym krokiem jest dokładne pokrycie suchych i dobrze rozczesanych włosów, łącznie ze skórą głowy. Szczególną uwagę należy zwrócić na końcówki, ponieważ to właśnie one najczęściej wymagają największej pielęgnacji, bo najszybciej się niszczą. Kiedy włosy są już w pełni pokryte miodową maską, należy zabezpieczyć je foliowym czepkiem i nałożyć na głowę ręcznik w celu utrzymania temperatury. Maskę na włosach należy trzymać przynajmniej godzinę. Po tym czasie należy dokładnie spłukać ją letnią wodą, wysuszyć i ułożyć włosy oraz cieszyć się ich pięknym i zdrowym wyglądem.
Miodowanie włosów to duża alternatywa dla olejowania, chociaż właściwości tych dwóch zabiegów dość mocno się od siebie różnią, dlatego można wykonywać obydwa te zabiegi w podobnym czasie.