Jak poprawić wygląd zębów?

Jak poprawić wygląd zębów?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Szczery uśmiech to klucz do sukcesu w relacjach międzyludzkich. To dzięki uśmiechu zarażamy pozytywną energią i przyciągamy innych osób do siebie. W przypadku gdy mamy problemy z uzębieniem, które przeradzają się często w kompleksy, nie chcemy pokazywać naszego śmiechu w towarzystwie cudzych osób. Jak temu zaradzić? Jak poprawić wygląd zębów tak, aby w pełni cieszyć się każdą chwilą z najbliższymi? Z pomocą przychodzi stomatologia estetyczna! Nowoczesna stomatologia rozwinęła się na tyle, że już dentyści nie tylko dbają o zdrowie zębów pacjentów, ale również są w stanie poprawić wygląd uzębienia i przywrócić im piękno! 

Jak usunąć przebarwienia na zębach?

Częstym problemem, z którym zwracają się pacjenci do gabinetów dentystycznych, są przebarwienia na zębach. Powstają najczęściej przez czynniki zewnętrzne tj. palenie papierosów, picie w dużych ilościach kawy i herbaty, lub wewnętrzne tj. kamień nazębny czy osłabione szkliwo. Na szczęście kolor zębów można skutecznie przywrócić w bezpieczny sposób poprzez higienizację, wybielanie lub w przypadku dużych przebarwień poprzez licówki. 

Higienizacja zębów

Przy niewielkich przebarwieniach zadowalający pacjenta efekt może przynieść profesjonalna higienizacja zębów. Zabieg składa się z kilku etapów: 

  • skaling – usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków,
  • piaskowanie – usuwanie przebarwień i osadu za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem,
  • polerowanie – wygładzenie powierzchni szkliwa,
  • fluoryzacja – zabezpieczenie szkliwa za pomocą fluoru, który zmniejsza populację bakterii.

Zaleca się wykonywanie higienizacji 1-2 w roku w zależności od spożywania przez pacjenta pokarmów barwiących czy palenia papierosów. Oczywiście harmonogram higienizacji ustalany jest z lekarzem.

Wybielanie zębów

Piękne zęby to synonim pewności siebie! Dlatego tak często pacjenci z przebarwieniami decydują się na wybielanie zębów. W zależności od stopnia przebarwienia czy jej genezy, dobierana jest indywidualnie metoda wybielania: laserowa lub nakładkowa. 

  • Wybielanie nakładkowe polega na wizycie w gabinecie dentystycznym i pobieraniu wycisków łuków zębowych. Na ich podstawie tworzone są nakładki, które później pacjent stosuje samodzielnie przez 10-14 dni, aplikując odpowiedni żel.
  • Wybielanie laserowe polega na nałożeniu na zęby odpowiedniego środka wybielającego, który później jest utwardzany za pomocą światła lasera. Zabieg trwa 20-30 minut i nie wymaga dalszych działań ze strony pacjenta (oprócz stosowania białej diety). 

Pamiętaj, że nie można wybielać chorych zębów: próchnica, paradontoza czy zapalenie dziąseł uniemożliwiają wykonanie zabiegu. Ważna jest w tym przypadku konsultacja z lekarzem, którą możesz odbyć u dentysty wykonującego zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, tj. wybielanie zębów w Katowicach

Licówki porcelanowe 

Licówki porcelanowe to odpowiedź na mocno przebarwione i nieestetyczne zęby. Polega na oszlifowaniu powierzchni zębów i wykonaniu cienkich płatków, które później są przyklejane do przedniej części zębów. Duża zaletą licówek jest ich trwałość, gdyż przy odpowiedniej higienie jamy ustnej licówki mogą utrzymywać się nawet przez 10 lat. Dzięki licówkom można skorygować zarówno kształt i wygląd pojedynczego zęba, który później jest kolorystycznie dopasowany do pozostałych, jak i całego uzębienia. Licówki porcelanowe stosowane są także przy odbudowie złamanego zęba lub poprawie jego kształtu. 

Sposoby odbudowy zęba w gabinecie dentystycznym 

Częstym problemem estetycznym u pacjentów gabinetu dentystycznego są złamane lub starte zęby. Oprócz wspomnianych już wcześniej licówek porcelanowych, które umożliwiają odbudowę zęba, na pomoc przychodzi bonding lub korona zębowa. 

  • Bonding zębów to metoda odbudowy zębów, często nazywana licówkami kompozytowymi, która od innych metod różni się małoinwazyjnością. Dzięki bondingu można szybko odbudować złamany ząb lub pozbyć się wyszczerbień, imitując naturalny kształt i odcień.
  • Korona zębowa to trwałe uzupełnienie, które osadza się na odszlifowanych zębach, implancie lub moście protetycznym. Ta metoda odbudowy zęba jest stosowana w przypadkach mocnego zniszczenia, kiedy nie można zastosować licówek. 

Chcesz poprawić wygląd swoich zębów? Umów się na wizytę do gabinetu dentystycznego, a wykwalifikowani stomatolodzy przygotują dla Ciebie odpowiedni plan leczenia i estetycznej poprawy uzębienia. 

Fot.: Vinicius Wiesehofer/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*