Hydrolaty – przebój w kosmetykach naturalnych. Czy wiesz jak je stosować?

Pielęgnacja
Hydrolaty – przebój w kosmetykach naturalnych. Czy wiesz jak je stosować?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kosmetyki naturalne są coraz popularniejsze, a ich wspaniałe właściwości poznaje coraz więcej kobiet. Konsekwencją tego trendu jest pojawianie się w ofercie nowych produktów. Jednym z nich jest hydrolat, który występuje w wersji ziołowej lub kwiatowej i staje się absolutnym hitem, gdyż jego działanie może pozytywnie zaskoczyć.

Hydrolaty do niedawna były pomijane i stanowiły efekt uboczny produkcji “prawdziwych” kosmetyków. Marki kosmetyczne nie brały pod uwagę, że można je uznać za wartościowe produkty. Okazuje się jednak, że hydrolat nie dość, że jest w pełni naturalny, to ma dużo pozytywnych dla skóry i włosów właściwości.

Co to jest hydrolat? 

Jest to produkt o płynnej konsystencji, powstały w wyniku destylacji parą wodną roślin wykorzystywanych w produkcji kosmetyków. Powstaje między innymi przy wytwarzaniu olejków eterycznych. Woda podestylacyjna jest bogata w substancje czynne oraz rozpuszczalne cząsteczki olejków eterycznych, dzięki czemu ma wspaniałe właściwości dla skóry. Jedną z nich jest to, że hydrolat świetnie tonizuje cerę i wyrównuje jej pH. Dzieje się tak, ponieważ jego odczyn jest bardzo podobny do tego, który występuje na powierzchni skóry. 

Zastosowanie hydrolatu w codziennej pielęgnacji

Jak zostało wspomniane wcześniej, dzięki swoim właściwościom tonizującym hydrolat świetnie sprawdzi się jako tonik. Odpowiednie oczyszczenie skóry twarzy to klucz do pięknego i zdrowego wyglądu. Hydrolaty idealnie nadają się na bazę różnego rodzaju maseczek i zabiegów na twarz. Jeśli jesteś fanką domowych kosmetyków, musisz zaopatrzyć się w hydrolat, który fantastycznie sprawdza się jako jeden ze składników do produkcji kremów i balsamów do ciała. 

Hydrolat doskonale się sprawdzi przy porannej pielęgnacji – jego aplikacja zagwarantuje odświeżenie skóry twarzy oraz wydłuży trwałość makijażu. Warto też włączyć kosmetyki z wody destylowanej do swoich wieczornych rytuałów, pomogą oczyścić skórę twarzy oraz dokonać dokładnego demakijażu

Dlaczego hydrolat jest skuteczniejszy niż toniki z drogerii? 

Wspaniałe właściwości tonizujące hydrolatów sprawiają, że deklasują one nawet produkty specjalnie przeznaczone do tego celu. Dzieje się tak za sprawą przejęcia od rośliny poddanej procesowi destylacji wielu substancji aktywnych, związków czynnych a często również aromatu. Naturalny i prosty skład sprawia, że są to idealne kosmetyki do skóry wrażliwej i skłonnej do alergii. Hydrolat musi być jedynie zabezpieczony substancją konserwującą, aby nie rozwijały się w nim bakterie i drobnoustroje. Sklepowe toniki często zawierają chemiczne substancje, które nie służą skórze twarzy i ją podrażniają. 

Jak zrobić własny hydrolat? 

W domowych warunkach z powodzeniem można wytworzyć własną wodę podestylacyjną, bogatą w witaminy, sole mineralne i inne substancje czynne. Wystarczy zerwać kilka gałązek lub kwiatów rośliny, którą chcemy poddać destylacji. Na dnie niewielkiego garnka umieszczamy aluminiowy kubek lub inne naczynie odporne na wysoką temperaturę. Do garnka wkładamy przygotowane wcześniej rośliny – np. lawendę, szałwię, czarny bez czy jaśmin – i do wysokości umieszczonego w nim naczynia wlewamy wodę destylowaną. Na kubku stawiamy miseczkę. Garnek przykrywamy pokrywką i gotujemy rośliny przez co najmniej godzinę. W procesie gotowania powstanie para, która skropli się do miseczki, w postaci hydrolatu. W celu przyśpieszenia procesu skraplania się pary wodnej, w trakcie gotowania na pokrywę garnka możemy położyć woreczek z lodem. Domową wodę kwiatową należy zużyć w przeciągu kilku dni, gdyż bez dodania substancji konserwującej szybko może się stać siedliskiem bakterii. Należy ją przechowywać w lodówce, w zamkniętej butelce z atomizerem, najlepiej wykonanej z ciemnego szkła. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*