Olej z nasion chia – zdrowotne i pielęgnacyjne właściwości

Olejki
Olej z nasion chia – zdrowotne i pielęgnacyjne właściwości
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nasiona chia uznawane są za jeden z superfoods. Zawierają dużą ilość błonnika, białka, wapnia, fosforu i magnezu. Do tego są źródłem kwasów nienasyconych – omega-3 i omega-6. Mają właściwości zwalczające komórki rakowe – przeciwutleniacze zwane tokoferolami.

Nic więc dziwnego, że tak chętnie wykorzystuje się nasiona chia przy produkcji kosmetyków do pielęgnacji i olejów. Oto właściwości tej rośliny, które sprawią, że się w niej zakochasz!

Zastosowanie i właściwości oleju z nasion chia

Regularne stosowanie oleju z nasion chia pozwoli na obniżenie ryzyka wystąpienia artretyzmu, chorób serca oraz nowotworów. Wszystko za sprawą kwasów tłuszczowych omega-3. Nasiona chia, potocznie nazywane hiszpańską szałwią, wspomagają także leczenie tocznia, osteoporozy, bólów menstruacyjnych, wahań nastroju, a nawet reumatoidalnego zapalenia stawów. Są cenione na całym świecie, zarówno jako dodatek do dań, jak i kosmetyków.

Zazwyczaj szałwia hiszpańska spożywana jest w formie surowej, jako dodatek do sałatek lub koktajli. Stosowanie jej także w formie oleju ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Często występuje również jako składnik kosmetyków – kremów, serum, szamponów, odżywek czy maseczek.

1. Podwójne nawilżenie

Stosowanie oleju chia wpływa na jakość skóry. Nawilża ją, zmniejsza oznaki starzenia się i poprawia funkcjonowanie bariery lipidowej. Co ważne, olej z szałwi hiszpańskiej bogaty jest w błonnik, który pozwala absorbować wilgoć z głębszych warstw skóry. Dzięki nawilżonej cerze cieszyć się możemy pięknym i zdrowym wyglądem przez długie lata. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że pielęgnacja zaczyna się od środka.

2. Wzmocnienie naskórka

Stosowanie oleju chia bezpośrednio na naskórek przyspiesza proces naprawczy struktury skóry. Wpływa również na jej jakość. Osłabione miejsca, po zastosowaniu tego preparatu, szybciej się regenerują.

3. Silne właściwości przeciwstarzeniowe

Wysoki poziom omega-3, który zawarty jest w oleju z nasion chia pomaga odbudować komórki kolagenowe. Odpowiadają one za utrzymanie odpowiedniej, sprężystej struktury skóry, tym samym zachowanie młodzieńczego wyglądu. Według niektórych naukowców, olej ten niweluje także plamy starcze na skórze.

4. Działanie przeciwzapalne

Doskonałym lekarstwem na podrażnioną lub oparzoną promieniami UV skórę jest właśnie olej z szałwii hiszpańskiej. Zwalcza zapalenia i łagodzi naskórek. Zmniejsza również widoczność zaczerwienień.

5. Działanie antynowotworowe

Według badań przeprowadzonych w Argentynie na komórkach rakowych nowotworu sutka u szczura wynika, że olej chia aktywnie zwalcza tę chorobę. W 2007 roku opublikowano wyniki, z których jasno można odczytać, że masa i liczba guzków po zastosowaniu tego oleju znacząco się zmniejszyła. Co ważne, zwiększyła się również śmiertelność komórek nowotworowych, a ryzyko przerzutów spadło. Z pewnością warto pić olej chia lub dodawać go do potraw jak najczęściej.

6. Zmniejszenie poziomu cholesterolu

Za rozwój chorób serca odpowiada zazwyczaj wysoki poziom cholesterolu. Roślinny kwas omega-3 ma wpływ na znaczące zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi. W oleju z nasion chia znajduje się bardzo dużo tej drogocennej substancji, zatem spożywanie go ustabilizuje poziom cholesterolu w organizmie.

7. Poprawia nastrój oraz pracę umysłu

Olej z nasion chia stosowany jest często w walce ze stanami depresyjnymi. Poprawia on bowiem nastrój pacjenta. Do tego regularne stosowanie usprawnia pracę mózgu oraz procesy myślowe, a do tego poprawia koncentrację.

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*