Dowiedz się, jak prawidłowo rozpoznać typ cery

Dowiedz się, jak prawidłowo rozpoznać typ cery
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Pierwszym krokiem do prawidłowej pielęgnacji i dbania o skórę twarzy jest odpowiednie rozpoznanie typu cery. Ocenienie, jaka jest skóra naszej twarzy, nie jest trudne, a może pozwolić nam uniknąć wielu błędów, głównie używania źle dobranych kosmetyków. Przeczytaj, jak bezbłędnie rozpoznać swój typ skóry, aby cieszyć się odpowiednią pielęgnacją i jej efektami.

Najczęściej typ skóry jest kwestią, którą rodzice przekazują w genach i jest to czynnik, na który nie mamy wpływu. Istnieje jednak szereg zmiennych – jak dieta, poziom zanieczyszczeń czy ilość czasu spędzanego na słońcu – które sprawiają, że skóra twarzy ma określone cechy. 

Charakterystyka typów cery 

Wyróżnić możemy kilka podstawowych typów cery, które określone zostają na podstawie oceny poziomu tłuszczu, który produkują w skórze gruczoły łojowe oraz poziomu wody, za który odpowiedzialne są gruczoły potowe. 

  1. Skóra sucha

Jest to rodzaj skóry, który jest podatny na wiele uszkodzeń i podrażnień. Wynika to z faktu, że skóra jest wrażliwa, cienka, niewystarczająco elastyczna, a ponadto często szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Poziom tłuszczu przy tym typie cery jest niedostateczny, dlatego że gruczoły łojowe są mniej wydajne. Najczęściej skóra sucha jest przekazywana z pokolenia na pokolenia, ale są czynniki, które mogą sprawić, że staniemy się posiadaczami tego typu cery. Zaliczają się do nich między innymi nieodpowiednia pielęgnacja skóry twarzy oraz wystawianie twarzy na trudne warunki atmosferyczne bez ochrony w postaci filtrów UV czy kremów nawilżających. Przebywanie na mrozie lub kąpiele słoneczne mogą prowadzić do podrażnień, a nawet pęknięć skóry. Przy dbaniu o suchą skórę trzeba uważać na łuszczenie się naskórka. Nieodpowiednie podejście do problemu może prowadzić do trudnych do zwalczenia zmian na twarzy. Kosmetyki, jakich powinny używać osoby o typie cery suchej, powinny być delikatne, przeznaczone również dla skóry wrażliwej. Należy zaprzestać stosowania produktu, jeśli powoduje zaczerwienienie i reakcję alergiczną. Nie należy używać kosmetyków myjących mających w składzie alkohol, parabeny i inne substancje wysuszające. 

  1. Skóra tłusta 

Kolejnym rodzajem jest cera tłusta. Objawia się tym, że na powierzchni skóry pojawia się tłusta połyskująca warstwa. Spowodowane jest to bardzo dużą aktywnością gruczołów łojowych produkujących zbyt dużą ilość sebum. Cera jest mięsista, gruba, bardziej elastyczna niż cera sucha, przez co wolniej przechodzi przez procesy starzenia się skóry i pojawiania się zmarszczek. Ze zbyt tłustą powierzchnią skóry łączy się występowanie licznych niedoskonałości jak zaskórniki i zmiany trądzikowe. Wysokie temperatury oraz ekspozycja na słońce niekorzystnie wpływają na wygląd i zdrowie skóry w tym typie. Nadmierne przetłuszczanie się skóry może być związane z niezdrowym trybem życia. Duży wpływ na wygląd skóry mają zwłaszcza nieodpowiednie nawyki żywieniowe. Przy cerze tłustej warto w swojej kosmetyczce mieć zawsze tonik, który pomaga w dogłębnym oczyszczeniu skóry. 

  1. Skóra normalna 

Jest to typ skóry, o której większość z nas marzy. Posiada odpowiednie ukrwienie, jędrność oraz optymalną ilość wytwarzanego sebum. Charakteryzuje się również brakiem zaskórników czy przedwcześnie powstałych zmarszczek. Jest to typ, który świetnie sobie radzi, nawet przy trudnych warunkach atmosferycznych, które negatywnie wpływają na kondycję skóry twarzy. Kosmetyki, po które powinny sięgnąć posiadaczki cery normalnej, to naturalne produkty o prostym składzie. 

  1. Skóra mieszana

Skóra twarzy rzadko kiedy jest jednolita, najczęściej posiadamy cerę o mieszanych typach. Skronie i policzki są przestrzenią, która częściej ulega wysuszeniu i podrażnieniom. Z kolei czoło, nos i broda to strefy, na których gromadzi się nadmierna ilość tłuszczu. Idealnie w takim przypadku sprawdzą się kosmetyki dedykowane do cery mieszanej, które poradzą sobie z odpowiednim nawilżeniem oraz zbyt dużą ilością sebum. 

Jaki masz typ cery? Rozwiewamy wątpliwości 

Najprostszym i najpewniejszym sposobem na sprawdzenie, jaki typ cery posiadamy, jest wizyta u dermatologa, który określi to w fachowy sposób. Dużą zaletą jest to, że jednocześnie zaleci nam, jakimi preparatami pielęgnować skórę twarzy. Możemy też samodzielnie ocenić nasz typ cery. Należy w tym celu umyć twarz beztłuszczowym środkiem do mycia, a następnie przez kilka godzin obserwować, w których obszarach pojawią się jakie zmiany. Jeśli w strefie T, czyli czoła, nosa i brody zacznie pojawiać się tłuszcz, możemy wywnioskować, że mamy mieszany typ cery. Jeśli po przetarciu twarzy czystą chusteczką zauważymy, że cała powierzchnia jest pokryta warstwą sebum, wówczas cera jest tłusta. Kiedy po umyciu twarzy szybko pojawią się na niej zaczerwieniania, możemy mieć do czynienia z cerą w typie suchym

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*