Coraz więcej osób boryka się z problemem łupieżu. Choć nie jest to poważna choroba, schorzenie bywa uciążliwe. Sprawdź, jak można spróbować pozbyć się łupieżu domowymi sposobami.
Łupież to nic innego jak nadmierne złuszczanie martwego naskórka owłosionej głowy. Dochodzi do niego przez nadmierne wysuszenie skóry głowy, spowodowane czynnikami zewnętrznymi, jak np. intensywnie myjący szampon, twarda woda, niska wilgotność powietrza.
Sposób ten sprawdzi się idealnie osobom, które mają problem także z silnym przetłuszczaniem się włosów. Należy oddzielić białko od żółtka, a następnie ubić je na pianę. Dodać żółtko, a następnie całość dokładnie wymieszać. Tak powstałą maseczkę nałożyć na dokładnie umytą skórę głowy na pół godziny, a następnie spłukać.
Sok z cytryny w walce z łupieżem daje skuteczne, choć krótkotrwałe rezultaty. Niebagatelny wpływ ma często zmieniające się pH skóry głowy. Kwaskowatość cytryny jest jednak w stanie wytworzyć barierę ochronną przeciwko mikroorganizmom wywołującym łupież. Sok z jednej cytryny należy wymieszać z dwiema łyżkami soli i jedną szklanką ciepłej wody, a następnie powstałą miksturę wmasować w skórę głowy i spłukać po 10 minutach. Włosy natomiast umyć delikatnym szamponem.
Stosowanie octu w celu pozbycia się łupieżu jest metodą znaną od wielu lat. Zaleca się stosowanie octu jabłkowego, który ma znacznie delikatniejszy zapach oraz wysoką zawartość witaminy E. Oprócz usunięcia łupieżu pozostawia on włosy lśniące i wzmocnione. Do kuracji należy przygotować płukankę: do szklanki zagotowanej wody wlać dwie łyżki octu. Odstawić całość do ostygnięcia, a następnie przygotowanym roztworem przepłukać włosy. W walce z łupieżem suchym ocet jabłkowy można stosować także w formie peelingu. Na nawilżoną skórę głowy wystarczy nałożyć papkę przygotowaną z łyżki sody oczyszczonej i łyżki octu. Po wsmarowaniu pozostawić na 5 minut, potrzeć skórę głowy, a następnie spłukać. Kurację należy powtarzać raz lub dwa razy w miesiącu.
Oliwa z oliwek oczyszcza i nawilża włosy, choć nie posiada właściwości grzybobójczych. Substancję podgrzej, aby była letnia, ale nie gorąca, a następnie wmasuj w skalp kolistymi ruchami. Nałóż na głowę czepek i pozostaw na całą noc. Rano zmyj oliwę za pomocą delikatnego szamponu.
Olejek rycynowy, podobnie jak oliwa z oliwek, wykazuje silne działania nawilżające. Znajdujący się w nim kwas rycynowy zabija bakterie odpowiedzialne za powstawanie łupieżu, a sama rycyna posiada właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze. Olejek rycynowy można dodać do używanej odżywki lub wmasować go bezpośrednio w skórę głowy po wcześniejszym rozgrzaniu w dłoniach. Wmasowany olejek warto pozostawić na skórze przez całą noc.
W walce z łupieżem pomóc mogą tymianek, pokrzywa, rumianek, szałwia i rozmaryn. Dwie łyżki stołowe wybranych ziół należy zalać wrzątkiem i zaparzać przez 20 minut. Następnie przecedzić i ostudzić. Powstałym naparem można płukać włosy lub przecierać skórę głowy nasączonym wacikiem, zwłaszcza w swędzących miejscach, po wieczornym myciu włosów. Rano należy umyć głowę ponownie. Pełną kurację ziołami należy wykonywać przez miesiąc. Po jej zakończeniu, by zapobiec nawrotom łupieżu, można płukać włosy w ziołach co kilka myć.
Zdjęcie główne: kyle smith/unsplash.com