7 błędów w pielęgnacji skóry trądzikowej

7 błędów w pielęgnacji skóry trądzikowej
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Cera trądzikowa wymaga szczególnej uwagi i odpowiednio dobranych kosmetyków do pielęgnacji. Niestety wiele osób o takim typie skóry popełnia liczne błędy, sprawiając, że kondycja twarzy się pogarsza, występują liczne zaczerwienienia i stany zapalne. Jak prawidłowo pielęgnować skórę trądzikową?

Cera trądzikowa to nie lada wyzwanie. Wielu z nas boryka się z problemem nawracających wyprysków i niedoskonałości. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć odpowiednie metody pielęgnacji, które sprawią, że będziesz mogła cieszyć się zdrową i czystą cerą. 

Najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry trądzikowej 

  1. Unikanie stosowania kremów z filtrem UV 

Dla osób posiadających cerę trądzikową priorytetem powinno być chronienie skóry twarzy przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Jednymi z największych wrogów pięknej cery są promienie słoneczne, które nie dość, że prowadzą do powstania przebarwień, to jeszcze zaostrzają problem niedoskonałości. Skóra trądzikowa powinna być szczególnie chroniona przed promieniami UV. Konieczne jest stosowanie filtrów ochronnych przez cały rok, nie tylko w miesiącach letnich. 

  1. Nadmierne przesuszenie skóry

Dużym błędem w pielęgnacji skóry skłonnej do wyprysków jest nadgorliwość i używanie zbyt dużej ilości preparatów. Należy dokładnie sprawdzić skład kosmetyków, które służą do pielęgnacji cery. Skóra trądzikowa nie powinna być myta mydłem, mocnymi detergentami ani produktami zawierającymi alkohol. Prowadzi to do przesuszenia cery, która chcąc odbudować warstwę ochronną, produkuje nadmierną ilość sebum. W konsekwencji skóra ponownie jest przetłuszczona oraz podrażniona, co powoduje powstanie błędnego koła. 

  1. Używanie zbyt wielu produktów do pielęgnacji 

Nadmierna ilość i wysoka częstotliwość pielęgnacji mogą bardziej zaszkodzić skórze, niż jej pomóc. Ważne jest, aby postawić na jakość kosmetyków, a nie ich ilość. Minimalistyczne podejście powinno objawiać się przede wszystkim dobrze dobranymi produktami, dedykowanymi do cery trądzikowej. Stosowanie kilku kosmetyków jednocześnie nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ nie wiadomo wtedy, który z nich poprawia stan zdrowia i wyglądu skóry. 

  1. Usuwanie wyprysków własnymi siłami 

Samodzielne wyciskanie pryszczy nie jest dobrym pomysłem. Mimo że wydaje nam się, że nieestetycznie wyglądający pryszcz zniknął, to tak naprawdę prowadzi to do negatywnych konsekwencji – zaostrzania stanów zapalnych skóry. Nadmierne siłowe ingerowanie w usuwanie niedoskonałości może prowadzić do powstawania blizn. Dotykanie twarzy zabrudzonymi dłońmi może prowadzić do rozprzestrzeniania się problemu na inne obszary. O wiele lepszym rozwiązaniem jest miejscowe wysuszenie powstałej zmiany.

  1. Używanie specjalistycznych narzędzi do oczyszczania twarzy

Wszelkiego rodzaju szczotki do mycia twarzy nie są zalecane osobom zmagającym się z problemami skórnymi. Używanie tego typu narzędzi na cerze trądzikowej prowadzi do rozprzestrzeniania się ropnych wyprysków na całą powierzchnię twarzy, co jeszcze bardziej utrudnia walkę z niedoskonałościami. Warto zrezygnować z peelingów mechanicznych i zastąpić je enzymatycznymi, które w delikatniejszy sposób złuszczają martwy naskórek. 

  1. Nieszukanie przyczyn powstania trądziku 

Kluczem do skutecznej walki z trądzikiem jest zidentyfikowanie przyczyny jego powstawania. W wielu przypadkach będą to zaburzenia hormonalne. Trądzik hormonalny często pojawia się po okresie dojrzewania w wyniku nadmiernej produkcji wydzieliny przez gruczoły łojowe. Na skórze twarzy można zauważyć wówczas niedoskonałości, zaskórniki i ropne krostki. Innymi przyczynami cery trądzikowej mogą być stres, nieodpowiednia dieta oraz źle dobrane kosmetyki. Pierwszym krokiem do pozbycia się trądziku powinna być wizyta u specjalisty, czyli dermatologa. Następnym: wykonanie zleconych przez niego badań. 

  1. Brak odpowiedniej tonizacji skóry

Używanie tonika w procesie codziennej pielęgnacji jest bardzo ważnym krokiem, którego nie powinno się pomijać, niezależnie od typu cery. Pomaga dokładnie oczyścić skórę twarzy z zanieczyszczeń i licznych drobnoustrojów. Dzięki odpowiedniej tonizacji kremy mogą dostać się do głębszych partii skóry.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*