Jak poznać swoją cerę, by właściwie dobierać kosmetyki?

PielęgnacjaUroda
Jak poznać swoją cerę, by właściwie dobierać kosmetyki?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dobór odpowiednich kosmetyków to duży problem dla większości społeczeństwa. Niestety nadal wiele osób nie zwraca uwagi na składy produktów do pielęgnacji cery. Wiele również pomija informacje dotyczące przeciwwskazań w użyciu pewnych kosmetyków, których działanie może bardzo niekorzystnie wpłynąć na naszą skórę. Aby odpowiednio zadbać o swoją cerę, przede wszystkim należy dobierać kosmetyki do jej typu. Jak go określić?

Rodzaje typów skóry i ich cechy

Wiele lat temu kosmetolodzy stworzyli prosty i czytelny podział rodzajów skóry ze względu na ich charakterystyczne cechy. Oto one: 

1. Cera sucha

Skóra sucha jest bardzo problematyczna, ponieważ jest ona skłonna do wielkich przebarwień i przesuszeń, które mogą rozwijać się w drobne rany. Jest bardzo wrażliwa i podatna na zimno oraz słońce, dlatego zawsze należy ją odpowiednio nawilżać, szczególnie jeśli za oknem jest niesprzyjająca pogoda. 

Ten rodzaj cery sprzyja różnego typu przebarwieniom oraz przyspiesza proces starzenia się skóry. Dobór kosmetyków niestety jest dość ciężki, ponieważ ten rodzaj cery często reaguje alergicznie na różne kremy. Najważniejszym punktem pielęgnacji tego typu skóry jest jej odpowiednie nawilżenie. W tym celu należy pamiętać o codziennym nakładaniu kremu przeznaczonego specjalnie dla cery suchej, który zniweluje nieestetyczne przesuszenia i pomoże zatrzymać procesy starzenia.

Żele do mycia twarzy również warto dobrać specjalnie pod ten rodzaj cery, a peelingi stosować jedynie drobnoziarniste lub enzymatyczne. Warto również używać różnych masek nawilżających, które dodatkowo wspomogą proces regeneracji skóry.

2. Cera tłusta

Przy tym rodzaju skóry niestety najczęściej dochodzi do powstania nieestetycznych pryszczy lub trądziku. Ze względu na ilość wytwarzanego łoju skóra tłusta narażona jest na wystąpienie zaskórników. Jej charakterystycznym objawem jest duże świecenie się twarzy. Plusem tego rodzaju skóry jest fakt, iż zdecydowanie później się ona starzeje i jest bardziej odporna na czynniki wysuszające takie jak mróz czy wiatr. 

Pielęgnacja skóry tłustej jest dość wymagająca, ponieważ zawsze należy pamiętać o dokładnym umyciu twarzy żelem, aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń, które przykleiły się do lekko tłustej powierzchni cery. Dodatkowo najlepiej wykonywać regularne maski z glinki, aby zapobiec zaskórnikom. Przy tym typie skóry najlepiej sprawdzi się wieloetapowe mycie twarzy oraz stosowanie kremów matujących.

3. Cera mieszana

Ten typ cery jest zdecydowanie najczęściej występującym typem. Charakteryzuje się zarówno suchymi partiami skóry (najczęściej policzki) oraz tłustymi partiami (tzw. strefa T, czyli czoło, nos i broda). Niestety pielęgnacja tego rodzaju skóry wymaga sporo czasu oraz stosowania różnych kosmetyków.

Najlepszym rozwiązaniem, jeśli posiadamy cerę mieszaną i mamy spore problemy z jej pielęgnacją, jest stosowanie zarówno kremów przeznaczonych dla cery suchej, jak i dla cery tłustej. Niestety taka pielęgnacja jest bardzo żmudna, dlatego można również korzystać z kosmetyków przeznaczonych dla tego typu cery. Jednak korzyści płynące ze stosowania takich produktów będą zdecydowanie mniejsze niż korzystanie z różnego rodzaju kremów na poszczególne partie twarzy.

Ten rodzaj cery wymaga indywidualnego traktowania, dlatego wiele kosmetyków, które pozytywnie działają na inne osoby, mogą u nas zawieść.

Jak rozpoznać swój typ cery? 

Każda cera wymaga specjalnie dla jej rodzaju pielęgnacji, dlatego tak ważne jest, aby znać swój rodzaj cery. Bardzo często ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, jaki rodzaj skóry posiadamy, dlatego warto zapoznać się z tymi charakterystycznymi cechami. Najprościej rozpoznać cerę tłustą, ponieważ jej objawy to liczne wypryski, zaskórniki czy trądzik. Nie jest to trudne, gdyż cera tłusta dość mocno się świeci, cera sucha objawia się mocnym napięciem, wrażliwością na czynniki zewnętrzne, przebarwieniami i łuszczeniem się skóry np. na policzkach, czole czy nosie.

Mieszana cera jest najtrudniejsza w rozpoznaniu, ponieważ ma zarówno elementy pierwszego typu, jak i drugiego, dlatego też ten rodzaj skóry jest najtrudniejszy w pielęgnacji.

Świadoma pielęgnacja skóry twarzy to bardzo ważny punkt w codziennym dbaniu o zdrowy wygląd cery. Najważniejsze, by odpowiednio rozpoznać swój typ skóry i dopasować do niego odpowiednią i często bardzo indywidualną pielęgnację. Jeśli mamy duże trudności z ustaleniem swojego rodzaju skóry, to warto skorzystać z pomocy kosmetologa, który bez większych problemów pomoże nam to ustalić.

Zdj. główne: Amanda Dalbjörn/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*