Wegańska pielęgnacja i stylizacja włosów – co to?

UrodaWłosy
Wegańska pielęgnacja i stylizacja włosów – co to?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Z roku na rok trend dotyczący kosmetyków wegańskich rośnie w siłę – i bardzo dobrze. Świadome podejście do pielęgnacji to nie tylko poznanie potrzeb swoich włosów i skóry i dobranie odpowiednich substancji aktywnych. To też dokonywanie wyborów konsumenckich, które nie szkodzą środowisku naturalnemu.

Kosmetyk wegański, czyli jaki?

Kosmetykiem wegańskim jest ten, który na żadnym etapie produkcji nie skorzystał ze zwierząt, dosłownie. To kosmetyk, który nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego, podczas wytwarzania zawartych w nim substancji zwierzęta nie były wykorzystywane, nie był on też testowany na nich już po wyprodukowaniu. Zasada ta dotyczy tak samo gotowego kosmetyku, jak i produktów, które ma na liście INCI. 

Skład wegańskich kosmetyków

Obecnie nie istnieją żadne wegańskie regulacje dotyczące kosmetyków, jednak z zasady jest tak, że kosmetyk oznaczony „vegan” lub deklarujący zgodność z certyfikatem V- Label, Znak V oraz Vegan Trademark jest wolny od zwierzęcych substancji. Z kolei składniki, które zawiera, mają pochodzenie roślinne, mineralne lub syntetyczne. Przy czym warto wiedzieć, że obecnie takie substancje jak kolagen czy śluz ślimaka są otrzymywane syntetycznie.

Weganizm kojarzy się ze stylem odżywiania, jednak to filozofia życia mająca znacznie szersze spektrum. Chodzi w niej o to, aby w miarę możliwości i własnych zasobów jak najbardziej zminimalizować cierpienie zwierząt i ich eksploatację. 

Z jednej strony dotyczy to jedzenia, z którego są eliminowane surowce, takie jak: mleko, jaja, mięso, miód, a także dodatki do żywności, np. żelatyna, koszenila i wiele innych. Z drugiej wiąże się ze stylem życia, polegającym na nieużywaniu wyrobów skórzanych, wełnianych, jedwabnych, ze zwierzęcym włosiem. Ta sama zasada dotyczy substancji wykorzystywanych w przemyśle kosmetycznym. Są to: 

 • miód i wszystkie produkty produkowane przez pszczoły – propolis, mleczko pszczele, wosk pszczeli, pyłek, pierzga, pszczeli jad,
 • jedwab i kokony jedwabników,
 • keratyna, elastyna, kolagen, kwas stearynowy, 
 • cholesterol,
 • laktoferyna,
 • śluz ślimaka,
 • jad żmii, węża,
 • lanolina,
 • prebiotyki i probiotyki z mleka,
 • jogurt,
 • mleko kozie,
 • nić pajęcza,
 • DMAE.

Takich składników z pewnością nie znajdziesz w kosmetykach marki Authentic Beauty Concept. A dzięki ich kampanii #AUTHENTIC­BEAUTY­MOVEMENT możesz w bardzo ciekawych okolicznościach dowiedzieć się więcej o wegańskiej pielęgnacji włosów. 

Kosmetyk wegański a kosmetyk naturalny

Nie każdy kosmetyk wegański jest kosmetykiem naturalnym i odwrotnie. Warto to zapamiętać. Przekonanie to może wynikać z tego, że producenci kosmetyków naturalnych często nie korzystają ze zwierzęcych składników, a ci, którzy mają wegańskie produkty, starają się bazować wyłącznie na substancjach roślinnych pochodzących z upraw ekologicznych i zrównoważonych. Wegańskie marki bardzo często są też aktywne we wspieraniu akcji prośrodowiskowych. 

Stosowanie wegańskich kosmetyków zarówno do pielęgnacji włosów, jak i całego ciała obecnie nie jest trudne. Nie wiąże się również z żadnymi wyrzeczeniami, wręcz przeciwnie – nierzadko wegańskie kosmetyki są rewelacyjne i często są to produkty z tzw. wyższej półki. 

Artykuł Partnera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*