Top 5 ziół, które mają zbawienny wpływ na kondycję włosów

Top 5 ziół, które mają zbawienny wpływ na kondycję włosów
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zioła mają doskonały wpływ na nasze zdrowie i wygląd skóry. Sprawdzamy, które poprawiają kondycję włosów i sprawią, że nasza fryzura będzie bujna, piękna i zdrowa! 

Obecnie wracamy do natury i coraz chętniej sięgamy po jej dobrodziejstwa. Przecież jeszcze kilkadziesiąt lat temu nasze babcie czy prababcie nie miały takiego dostępu do leków, czy kosmetyków jak my dziś. A mimo to umiały samodzielnie stworzyć wiele domowych, naturalnych i zdrowych mikstur, które pomagały dbać o wygląd. Zioła były stosowane do wszystkiego, także na włosy. Sprawdźmy więc, które mają na nie zbawienny wpływ!

1. Pokrzywa

Jednym z najpopularniejszych ziół, które stosuje się na włosy, jest pokrzywa. W Polsce jest łatwo dostępna; rośnie na podwórkach, łąkach czy przy lasach. Warto wiedzieć, że jest bogactwem składników takich jak: witamina C, prowitamina A, witaminy z grupy B, witamina K, garbniki, kwasy organiczne, flawonoidy, chlorofil, żelazo, wapń, potas, siarkę, sód, fosfor czy jod. W jej korzeniach znajdziemy sole mineralne, polisacharydy, krzemionkę i lecytynę. Jak widać, pokrzywa jest naprawdę cennym ziołem. Warto ją stosować na włosy, bo wzmacnia je, chroni i zapobiega negatywnemu wpływowi wysokich lub niskich temperatur oraz promieniowaniu UV. Dzięki temu, że pokrzywa jest bogata w krzem – włosy są mocniejsze, nie wypadają i szybciej rosną. Do tego poprawia się ukrwienie skóry głowy. 

Jak stosować pokrzywę na włosy? Można to robić i od wewnątrz, i od zewnątrz. Oznacza to, że warto pić napary z pokrzywy oraz stosować płukanki na włosy przynajmniej dwa razy w tygodniu. Efekty powinny być zauważalne bardzo szybko.

2. Skrzyp

Kolejne zioło, które ma zbawienny wpływ na nasze włosy, to skrzyp. Jest on bogaty w krzem, który jest istotnym budulcem włosów (a także paznokci i skóry). Roślina zawiera także flawonoidy, kwasy organiczne, fitosterole, garbniki, sole glinu i potasu oraz karotenoidy. Nie ma więc co się dziwić, że wyciągi ze skrzypu często znajdziemy w preparatach do włosów. Skrzyp sprawia, że włosy są mocniejsze, grubsze, nie wypadają, a do tego – mniej się przetłuszczają. Można kilka razy dziennie pić odwar ze skrzypu, herbatki oraz stosować płukanki z tego zioła lub kompresy. 

3. Łopian

Łopian jest nieco zapomnianym i często niedocenianym ziołem. A szkoda, bo korzeń łopianu zawiera olejki eteryczne, witaminę C, siarkę, fosfor, związki poliacetylenowe oraz garbniki. Dzięki tym składnikom łopian działa przeciwgrzybicznie, odżywczo, przeciwbakteryjnie, łagodzi łojotok oraz łupież. To nie koniec jego zalet. Jest także idealnym rozwiązaniem dla kobiet, które chciałyby przyspieszyć porost włosów oraz skutecznie je wzmocnić. 

Jak stosować łopian? Dostępne są szampony i oleje, które go zawierają, aczkolwiek pomóc mogą również domowe przetwory z korzenia tej rośliny. Zaleca się także stosowanie płukanek – wystarczy korzeń łopianu zalać ciepłą wodą i stosować ten napar do płukania włosów. 

4. Tatarak

Tatarak bardziej znany jest z harcerskich przyśpiewek, aniżeli z zastosowania w kosmetyce. A szkoda, bo zawiera kwasy organiczne, witaminę C, garbniki i sole mineralne, dzięki którym pozwala pozbyć się łupieżu, poprawia ukrwienie skóry, przyspiesza wzrost włosów i wzmacnia je. Warto stosować odwary, płukanki lub wcierki z tataraku. Wystarczy ugotować kłącza tataraku na wolnym ogniu, poczekać aż wystygnie i wcierać w skórę głowy. 

5. Szałwia

Większość z nas pije napary z szałwii, gdy mamy infekcje górnych dróg oddechowych. A okazuje się, że roślina ta ma także doskonały wpływ na nasze włosy. Szałwia działa przeciwzapalnie, hamuje przetłuszczanie się kosmyków, zapobiega ich wypadaniu, a do tego zwalcza łupież. Warto więc płukać włosy naparem z szałwii. Trzeba jednak pamiętać, iż może ona nieco przyciemnić ich kolor.

Zdjęcie główne: cottonbro/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*