Poznaj właściwości i zastosowanie szałwii

Poznaj właściwości i zastosowanie szałwii
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Szałwia jest jednym z popularniejszych ziół. Stosowana jest zarówno w lecznictwie, jak i kosmetyce. Warto więc poznać bliżej jej właściwości.

Szałwia jest rośliną, która zawiera mnóstwo kwasów organicznych, garbników, minerałów (m.in. wapń, magnez, cynk, żelazo, sód i potas), witamin (A, C i z grupy B) oraz związków żywicowych. W jej liściach znajduje się olejek eteryczny, który składa się z borneolu, flawonoidów, taniny, cyneolu czy pinenu. To wszystko sprawia, że szałwia korzystnie wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale i wygląd. 

Szałwia lekarska na laktację i bóle miesiączkowe

Kobiety bardzo często sięgają po szałwię, jeśli chcą zakończyć już karmienie piersią, ale mają nawał pokarmu. Wówczas zaleca się picie naparu z liści szałwii. Po tygodniu laktacja powinna być zdecydowanie mniejsza. 

Szałwia pomaga także w leczeniu dolegliwości miesiączkowych. Wszystko dzięki garbnikom i olejkowi eterycznemu, które działają rozkurczowo. Poza tym picie naparu z tej rośliny pomaga regulować bardzo obfitą menstruację. Z kolei sięganie po nią w trakcie menopauzy zmniejsza wahania nastrojów, występowanie nocnych potów czy charakterystyczne w tym czasie uderzenia gorąca.

Odżywia skórę, regeneruje i zapobiega zmarszczkom

Po szałwię warto też sięgać, jeśli chcemy zadbać o swoją skórę. Nie tylko ją pielęgnuje (dzięki witaminom i składnikom mineralnym), ale też pozwala zwalczyć liczne problemy, jak np. trądzik, wypryski, grzybicę czy łuszczycę. Roślina ta jest też sposobem na zmarszczki i starzenie się skóry. Nie bez powodu znajdziemy ją w składzie kremów, żeli czy balsamów do skóry dojrzałej.

Można przemywać skórę naparem z szałwii – używać go jako toniku. Wystarczy zamoczyć w nim wacik i delikatnie przecierać twarz i ciało. Jeśli będziemy to robić regularnie, skóra będzie oczyszczona, jędrna i gładka.

Zioło, które wzmacnia i odżywia włosy

Szałwia ma też doskonały wpływ na włosy. Wystarczy po każdym umyciu głowy polać kosmyki po całej długości naparem z szałwii. Po kilku takich zabiegach cebulki będą odżywione, a włosy mniej podatne na wypadanie, mocniejsze i bardziej lśniące. Dzięki szałwii będą też wolniej się przetłuszczać. Trzeba jednak pamiętać, że płukanie włosów naparem z tej rośliny może je lekko przyciemnić. 

Wspomaga trawienie

Szałwia, dzięki związkom żywicowym i garbnikom, wspomaga trawienie. Picie naparu z tego zioła pobudza wydzielanie żółci oraz soku żołądkowego. Warto po nią sięgać szczególnie, jeśli mamy problemy z niestrawnością i wzdęciami. Wspomaga także apetyt.

Szałwia jako naturalna farba do siwych włosów

Z szałwii można zrobić naturalną farbę do włosów siwych. Wystarczy przygotować miksturę z szałwii i czarnej herbaty zalanych wrzątkiem i zagotowanych. Do tego dodajemy kieliszek wódki i przez tydzień codziennie robimy tzw. wcierkę, czyli wcieramy napar we włosy. Po tygodniu powinny się zabarwić i stać się lśniące oraz znacznie mocniejsze.

Zdj. główne: Phillip Larking/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*