Poznaj najnowsze ekotrendy 2021!

Styl życia
Poznaj najnowsze ekotrendy 2021!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej osób zaczyna sobie zdawać sprawę z tego, że jeśli jako społeczeństwo nie zadbamy o planetę, za kilkadziesiąt lat może już nie być na niej życia. Dlatego też segregowanie odpadów, oszczędzanie energii elektrycznej i wody, a także świadome społecznie zakupy to już codzienność. Jednak wciąż pracujemy nad tym, jak można jeszcze lepiej zadbać o środowisko, efekty tych prac prezentujemy więc w zestawieniu ekotrendów na 2021 rok. 

Mięso bez cierpienia zwierząt i obciążania środowiska 

Obecnie szacuje się, że produkcja mięsa i związane z tym czynności są jednym z największych czynników wpływających na nasze środowisko. Badania przeprowadzone przez naukowców w niemieckim Augsburgu opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications” wykazują, że gdyby wziąć pod uwagę wpływ hodowli zwierząt mięsnych na środowisko, ceny mięsa pozyskiwanego z nich wzrosłyby o 146 procent. Jak więc widać problem ten jest naprawdę poważny. Dlatego też coraz częściej poszukuje się alternatyw dla tradycyjnej produkcji mięsa i produktów odzwierzęcych. 

Fabryka mięsa z roślin w Anglii 

Pierwszą z nich jest zwiększenie podaży, a co za tym idzie produkcji mięsa roślinnego. Plan ten w życie postanowiła wprowadzić firma Plant&Bean, która zapowiada otwarcie w Lincolnshire największej w Europie fabryki produkującej mięso roślinne. Decyzja ta wynika ze zwiększonego zapotrzebowania na tego typu produkty. 

Sam dyrektor generalny Edwin Bark, o tej decyzji wypowiada się dla BBC News następująco: Czy nam się to podoba, czy nie, zmiana związana z jedzeniem mniejszej ilości mięsa [zwierzęcego] jest zmianą, o której każdy musi pomyśleć, aby pomóc ocalić planetę […]. Nie możemy dalej stosować tej samej diety, którą stosujemy obecnie, za 20 czy 30 lat od teraz.

Produkty wytwarzane w tej fabryce będą pod stałą kontrolą technologów żywności, którzy mają czuwać nad tym, aby bezmięsne mięso przypominało w swoim smaku i strukturze oryginał. 

Mięso z probówki w Singapurze

Z myślą o tych, dla których rezygnacja z mięsa jest zbyt dużym wyrzeczeniem, w Singapurze powstało mięso wytworzone w 100% w laboratorium, bez udziału zwierząt. Jego produkcja opiera się na hodowli komórkowej, na przykład kurczaka. Co istotne, prace i badania nad tak zwanym lab grown meat trwają obecnie w wielu krajach, jednak to Singapur, póki co wydał zezwolenie na jego sprzedaż. Tak wytwarzane mięso ma kosztować w przybliżeniu tyle, ile to pochodzące z dobrych hodowli i cechujące się wysoką jakością.

Problemem, z jakim spotyka się mięso z laboratorium, które ma takie same wartości odżywcze, jak to produkowane w tradycyjny sposób, jest obecnie duży opór przed jego spożywaniem przez konsumentów. 

Ważne zmiany w 2021 roku w krajach Unii Europejskiej 

Istotną zmianą w kwestiach ekologicznych z punktu widzenia również Polski są przepisy, które weszły w życie z początkiem 2021 roku. Zakazują w krajach Unii Europejskiej wprowadzania do obrotu aż 10 plastikowych produktów. W związku z tym od stycznia 2021 pożegnaliśmy się z plastikowymi: 

  • patyczkami higienicznymi, 
  • sztućcami,
  • talerzami, 
  • słomkami, 
  • mieszadełka do napojów,
  • patyczkami do balonów, 
  • pojemnikami na żywność, 
  • styropianowymi kubkami. 

Decyzja ta jest wynikiem, że nawet ich segregacja i selektywne składowanie nie pomaga w ograniczeniu ich ilość w środowisku. Przez odpady plastikowe życie w oceanach traci ponad sto milionów ssaków morskich. Czas na pozbycie się z magazynów wszystkich wymienionych plastikowych elementów, producenci oraz dystrybutorzy mają do 3 lipca 2021 roku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*