Coraz więcej osób farbuje włosy. Dawniej farb używały głównie kobiety, które zauważyły na swojej głowie pierwsze siwe włosy. Aktualnie koloryzacja popularna jest również wśród mężczyzn, którzy decydują się nie tylko na pokrycie siwych włosów, ale również na zmianę ich koloru. Niestety zwykłe farby najczęściej zawierają bardzo dużo chemii, co negatywnie wpływa na kondycję włosów i skóry głowy. Na ratunek wszystkim lubiącym farbowanie przychodzą naturalne farby do koloryzacji.
Naturalne farby najczęściej wykonane są z różnych wyciągów ziołowych, które skutecznie farbują włosy na różne kolory. Dzięki naturalnym składnikom są znacznie zdrowsze od zwykłych farb. Do ich produkcji wykorzystuje się najczęściej takie zioła jak lawsonia inermis (henna), indigofera tinctoria (indygo), phyllanthus emblica (liście bhringraj). Z tych wszystkich zdecydowanie najpopularniejsza jest henna, która wykorzystuje się nie tylko do koloryzacji włosów na głowie, ale również do farbowania rzęs czy brwi.
Odpowiednie mieszanki wyciągów z ziół są w stanie w pełni zastąpić tradycyjną chemiczną farbę do włosów. Co ważne naturalne farby nie przesuszają włosów, ponieważ pozbawione są w pełni szkodliwego amoniaku oraz utleniaczy, które powodują mocne skutki uboczne każdej koloryzacji. O ile osobom sporadycznie farbującym włosy niekoniecznie musi to przeszkadzać, tak te, które farbują włosy systematycznie, mogą doprowadzić nawet do ich częściowej utraty. Warto pamiętać również że wiele chemicznych farb jest w stanie dość mocno uczulić skórę głowy, w efekcie czego skutki takiej koloryzacji mogą być opłakane. Dodatkowo wybierając naturalne farby, wspierasz ochronę środowiska.
Często farbowane włosy niestety bardzo szybko się niszczą i łamią. Koloryzacja chemiczna nie sprzyja zapuszczaniu włosów oraz nie jest zalecana dla osób z licznymi alergiami, oraz problematycznym typem skóry głowy. Na szczęście dzięki farbom naturalnym łatwo i bezpiecznie można farbować każdy rodzaj włosów. Dodatkowo liczne witaminy i rośliny zawarte w naturalnych farbach są w stanie bardzo korzystnie wpłynąć na ich strukturę. Są idealne dla alergików (pod warunkiem nieposiadania alergii na wyciągi ziołowe), ponieważ nie mają amoniaku, który jest silnym alergenem. Naturalną koloryzację włosów śmiało mogą wykonywać kobiety będące w ciąży (chociaż w tym przypadku dla pewności najlepiej skonsultować to z lekarzem, który prowadzi ciążę).
Warto pamiętać, iż w zależności od ilości użytych składników, kondycji włosów oraz ich naturalnego koloru efekt koloryzacji może się różnić. Niestety nie każdy kolor można użyć poprzez połączenie ziołowych wyciągów. Też nie każde włosy mogą zareagować tak samo, dlatego przed rozpoczęciem naturalnej koloryzacji warto zapoznać się z kilkoma zasadami.
Naturalna koloryzacja włosów trwa zdecydowanie dłużej niż ta chemiczna, dlatego warto zarezerwować sobie na nią sporo wolnego czasu.
Niestety za pomocą naturalnych farb nie jesteśmy w stanie rozjaśnić naszych włosów. Tak, więc jeśli posiadamy kruczoczarne włosy, to nie ma naturalnego sposobu na przejście z nich w jasny blond.
Czas trwałości i intensywności koloru w głównej mierze zależy od włosów, ich kondycji i porowatości. Wpływ może mieć również sposób pielęgnacji i użyte w niej środki.
Przed pierwszym użyciem naturalnej farby najlepiej wykonać tzw. próbę uczuleniową, która pozwoli określić to, czy żaden ze składników tego produktu nie spowoduje ostrego stanu zapalnego naszej skóry głowy. Taką próbę warto wykonywać za każdym razem, kiedy sięgamy po nowy kosmetyk tego rodzaju. Wykonanie takiej próby jest bardzo łatwe. Wystarczy nanieść odrobinę gotowego produktu na skórę (najlepiej w mało widocznym miejscu) i poczekać taką sama ilość czasu, jak w przypadku zwykłej koloryzacji. Czas najczęściej zapisany jest na ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli po 24 godzinach w miejscu nałożenia farby nie wystąpi zmiana alergiczna, to można wykonywać zabieg farbowania włosów bez żadnych obaw.
Koloryzacja przy użyciu ekstraktów z ziół jest równie skuteczna co chemiczna, jednak niesie ze sobą dużo więcej korzyści. Ważne, aby przed zakupem jakiejkolwiek naturalnej farby uprzednio zapoznać się z jej składem, ponieważ może niestety okazać się mało naturalny.
Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro