Aloes w kosmetyce – dowiedz się jakie domowe kosmetyki, możesz przygotować z tym składnikiem

Aloes w  kosmetyce – dowiedz się jakie domowe kosmetyki, możesz przygotować z tym składnikiem
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Ludzie od wieków sięgają po aloes i korzystają z jego drogocennych właściwości. Roślina ta ma wpływ nie tylko na zdrowie, ale i urodę, dlatego warto ją wykorzystywać. Dowiedz się jak to zrobić.

Aloes doceniali już starożytni Egipcjanie, o roślinie tej wzmiankę znajdziemy nawet w biblii. Niegdyś stosowano ją głównie w celach medycznych, bowiem wspomaga leczenie oparzeń, grzybicy, czy problemów skórnych. Sprzyja także odchudzaniu. Wszystko dlatego, że zawiera mnóstwo cennych składników, tj. kwasy tłuszczowe (kaprylowy, oleinowy, linolowy), składniki mineralne (cynk, magnez, żelazo, wapń, chrom, potas, miedź mangan), sterole roślinne oraz inne związki, jak aloina bądź aloeemodyna. 

Sukulent ten obecnie chętnie wykorzystywany jest w kosmetyce. Ma rewelacyjny wpływ na naszą urodę. Znajdziemy go w wielu dobrej jakości kosmetykach, które warto robić samemu – bez zbędnych, sztucznych dodatków. 

Aloes na włosy

Aloes ma bardzo korzystny wpływ na skórę głowy oraz włosy. Przede wszystkim je nawilża, ale też likwiduje łupież i odżywia cebulki, a co za tym idzie – stymuluje porost włosów. Dodatkowo aloes ułatwia rozczesywanie, wzmacnia kosmyki, ogranicza wydzielanie łoju oraz  sprawia, że włosy się nie elektryzują i nie puszą. Poza tym stosowanie produktów z aloesem sprawia, że włosy stają się mocne, zdrowe i lśniące. 

Warto robić w domu maski z dodatkiem tej rośliny.  Wystarczy przygotować: 

  • 2-3 łyżki żelu aloesowego, 
  • 2 łyżki siemienia lnianego (niemielonego),
  • niepełne 2 szklanki wody.

Wodę gotujemy, dodajemy siemię lniane i mieszamy, czekając aż zgęstnieje. Odstawiamy i czekamy, aż wystygnie. Następnie dodajemy żel aloesowy. Papkę nakładamy po całej długości włosów. Owijamy je folią aluminiową lub reklamówką oraz ręcznikiem i ogrzewamy suszarką (możemy tego nie robić, jednak ogrzewanie sprawi, że maska będzie skuteczniejsza). Po godzinie spłukujemy maskę letnią wodą i myjemy dokładnie włosy. 

Jeśli mamy puszące się, pozbawione blasku włosy to warto przygotować domową maskę z aloesem i olejem kokosowym. Wystarczy podgrzać 3 łyżki oleju (by był płynny), ostudzić i dodać do niego żel aloesowy. Całość mieszamy, by składniki się połączyły. Kosmetyk nakładamy na całe włosy i wmasowujemy w skórę głowy. Nakładamy folię lub czepek i zostawiamy na pół godziny. Później zmywamy ciepłą wodą. 

Takie maski najlepiej stosować raz w tygodniu. Już po kilku takich zabiegach z pewnością zauważymy poprawę. 

Aloes na twarz

Aloes warto także stosować na twarz, bowiem doskonale nawilża cerę, łagodzi świąd i zaczerwienienia, zmniejsza podrażnienia (np. po depilacji), wspomaga gojenie się drobnych ran i oparzeń, odżywia ją, zmniejsza obrzęki i opuchliznę, działa przeciwzapalnie, rozjaśnia przebarwienia i likwiduje matowość oraz szorstkość skóry. 

Dobrze jest co kilka dni przygotowywać domową maseczkę do twarzy z aloesem. Można nałożyć na skórę rozdrobniony miąższ z liści tej rośliny i zmyć go po kwadransie. Taki zabieg nawilża, koi podrażnienia i poprawia ogólną kondycję naszej cery. 

Można też przygotować maseczkę do twarzy z aloesem i miodem. Potrzebne będą:

  • 3 łyżki miodu,
  • 2 łyżki soku z aloesu.

Składniki dokładnie mieszamy, by się połączyły. Papkę nakładamy na oczyszczoną twarz, omijając okolice oczu i ust. Zmywamy po 20 minutach. Taka maseczka jest idealną propozycją dla przesuszonej, matowej oraz dojrzałej skóry. 

Dla cery tłustej świetnie sprawdzi się maseczka z aloesu i jajka. By ją zrobić, potrzebujemy:

  • 1,5 łyżki soku aloesowego,
  • 1 białko jaja kurzego.

Białko ubijamy na sztywną pianę. Dodajemy do niego aloes i delikatnie mieszamy. Maseczkę nakładamy na twarz i pozostawiamy na 15 minut. Zmywamy letnią lub chłodną wodą. Taki zabieg działa ściągająco i oczyszczająco.

Jak zrobić krem z aloesem? 

Kremy z aloesem również można zrobić samodzielnie. Osoby borykające się z  przebarwienia i które chcą wyrównać koloryt skóry, mogą przygotować krem z aloesem, mlekiem oraz cytryną. Do 100 ml żelu aloesowego należy dodać 1/4 szklanki mleka i 1,5 łyżki cytryny. Całość miksujemy na idealnie gładką masę. Nakładamy na noc. 

Do cery suchej i dojrzałej sprawdzi się krem z aloesu i ogórka. Gałązki sukulenta moczymy przez całą dobę (zmieniając wodę kilkukrotnie). Wyjmujemy miąższ, dodajemy łyżkę oleju z kiełków pszenicy i łyżkę cytryny. Wszystko blendujemy i wstawiamy do lodówki, by się schłodziło. Następnie miksujemy ogórka (około 100g), tak, by uzyskać gładką masę. Łączymy obie papki i dokładnie mieszamy. Nakładamy na skórę i zostawiamy na 15 minut.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*