Masło shea – poznaj jego drogocenne właściwości

Olejki
Masło shea – poznaj jego drogocenne właściwości
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Masło shea jest na pewno jednym z topowych produktów wśród ostatnio bardzo popularnych kosmetyków naturalnych. Jest to bogaty we właściwości nawilżające i regenerujące olej, który od dawna jest używany jako składnik kosmetyków. Ostatnio coraz częściej jest rekomendowany i zachwalany jako samodzielny produkt do pielęgnacji.

Niektórzy kosmetolodzy w rozmowach o ilości zastosowań masła shea mówią, że nie ma drugiego tak wielofunkcyjnego kosmetyku. Warto poznać jego działanie na własnej skórze i wykorzystać w różnych sytuacjach pielęgnacyjnych – od serum do ust, po balsam do odżywienia stóp. 

Czym jest masło shea? 

Masło shea jest znane również jako masło karité. To olej wytwarzany z nasion drzewa masłowego – Masłosz Parka, które można spotkać na terenach środkowej i zachodniej Afryki. Jego zastosowanie na rodzimych ziemiach jest wielowymiarowe, gdyż odgrywa ważną rolę zarówno w kuchni, jak i w produkcji kosmetyków czy leków. Masło ma stałą konsystencję, ale pod wpływem temperatury łatwo zmienia stan na ciekły, dzięki czemu występuje w postaci oleju roślinnego. Można rozgrzać je w dłoniach i taką masę równomiernie wetrzeć w skórę. Świetnie sprawdza się jako balsam do ciała, gdyż nadaje skórze piękny lekko orzechowy zapach. 

Masło shea – właściwości 

Jakimi właściwościami i zaletami można się zachwycać? Na pewno dużą zawartością witamin z grupy A i E. Ponadto ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, dzięki czemu świetnie nadaje się do pomocy w regeneracji np. po zabiegach kosmetycznych lub po prostu jako filtr ochronny. Spowalnia naturalne procesy starzenia się skóry, bo ma właściwości, które stymulują produkcję kolagenu. Oczywiście nie możemy zapomnieć o jego zdolnościach nawilżających, przy czym nałożenie na skórę masła shea odpowiednio natłuszcza, ale nie zatyka porów. Świetnie sprawdzi się jako krem na noc, gdyż jego konsystencja jest dość ciężka i nie nadaje się jako baza pod makijaż dzienny. 

Które masło shea wybrać? Rafinowane czy nierafinowane? 

W ofercie sklepów możemy znaleźć dwa rodzaje masła shea, rafinowanie lub nierafinowane. Czym różnią się od siebie te dwa produkty? Masło z nasion drzewa masłowego jest olejem, kluczowy jest sposób jego wytwarzania, czyli tłoczenia. 

Masło rafinowane jest pozyskiwane ręcznie, przez mechaniczne wyciskanie, które nie może przekraczać temperatury 70 stopni Celsjusza. Dzięki takiej metodzie nie zmniejsza się zawartości witaminy E w oleju, która działa jako naturalny środek konserwujący, co wpływa na dłuższy termin ważności masła. 

Nierafinowane masło, czyli organiczne, ma więcej składników odżywczych, dzięki pominięciu procesu rafinacji. Jednak może wywoływać reakcje alergiczne, dlatego najpierw należy sprawdzić jego działanie na małym fragmencie skóry. 

Masło shea – zastosowanie w pielęgnacji 

Olej z masła shea, dzięki wszechstronnemu działaniu może być używany na wiele sposobów. Świetnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry oraz odżywi zniszczone i łamliwe włosy. Można je stosować wedle potrzeby na różne partie ciała. Masło shea możemy stosować jako: 

  • nawilżający balsam do ciała – idealny do bardzo suchych miejsc, 
  • krem na rozstępy dla kobiet w ciąży – poprawia elastyczność skóry, 
  • składnik domowych peelingów – wystarczy masło shea połączyć z cukrem trzcinowym,
  • balsam do ust – świetnie sprawdzi się w różnych warunkach atmosferycznych, 
  • maseczka na twarz – olej ma właściwości regeneracyjne i świetnie sprawdzi się jako ukojenie po opalaniu, 
  • krem na noc – działa przeciwzmarszczkowo i nie zatyka porów, 
  • produkt do olejowania włosów – zabiegi olejowania dają świetne efekty, zwłaszcza widać to na włosach zniszczonych i suchych, które potrzebowały odżywienia, 
  • krem na odparzenia dla niemowląt – naturalny skład masła shea sprawia, że jest to produkt całkowicie bezpieczny w pielęgnacji skóry małych dzieci. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*