Jak wybierać opakowania przyjazne dla środowiska?

Jak wybierać opakowania przyjazne dla środowiska?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niektóre opakowania są ewidentnie lepsze dla ekosystemu niż inne. Chodzi oczywiście o sposób i czas rozkładania się, a także o możliwość ponownego ich wykorzystania. Które opakowania będą przyjazne planecie?

Ekologiczne opakowania – czym się charakteryzują?

Opakowania ekologiczne nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Mowa oczywiście o glebie, powietrzu oraz wodzie. Zanim zakupisz konkretny produkt, zapoznaj się nie tylko z jego składem, ale również z tym, czy jego opakowanie jest przyjazne planecie! Ważne zatem, aby materiały, które posłużyły do jego stworzenia, były pozyskane w drodze recyklingu. Mowa głównie o plastiku, który można ponownie wykorzystać. Dzięki temu nie odkłada się i nie zanieczyszcza np. oceanów. Do przyjaznych tworzyw należą także papier, szkło oraz karton. Szkło można wykorzystywać wielokrotnie do pakowania różnych produktów spożywczych oraz kosmetycznych. Natomiast karton i papier niezwykle szybko się rozkładają.

Wiele osób, aby być bardziej eko, po wykorzystaniu produktów, które miały szklane opakowanie, wykorzystuje je ponownie w domu. Można zrobić z nich np. wazoniki lub przechowywać w nich przetwory. Co do plastiku, coraz częściej ponownie używa się opakowania, które znajdują się w oceanie. Wówczas są one odławiane, czyszczone i przetwarzane.

Bądź eko każdego dnia!

Wielu producentów coraz mocniej zwraca uwagę na to, aby nie tylko ich produkty miały miano ekologicznych, ale także opakowania. Dlatego możesz obecnie znaleźć coraz więcej plastikowych butelek z informacją, że zostały wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Na sklepowych półkach znajduje się także sporo artykułów, które zapakowane zostały w szkło lub karton. To niezwykle dobra informacja. Widać, że świat mocno się zmienia i zaczynamy dbać o to, co nas otacza. Niestety rocznie każdy człowiek produkuje niezwykle dużo śmieci, aby zatem nie doprowadzić tym do katastrofy ekologicznej, należy działać już teraz. Wielu ekspertów uważa, że może być już niestety zbyt późno, aby odwrócić proces niszczenia planety, jednak nie zaszkodzi spróbować!

Opakowania Earth Friendly

Na opakowaniach, które są przyjazne planecie, znajdują się z reguły odpowiednie oznaczenia. Warto je poznać i korzystać z tych, które faktycznie przyczynią się do poprawy stanu środowiska naturalnego.

  • Opakowania biodegradowalne – ta informacja oznacza, że produkt rozkłada się bardzo szybko w procesie kompostowania, a do tego nie uwalnia przy tym żadnych szkodliwych substancji.
  • Opakowanie wielokrotnego użytku – ten znak oznacza tyle, że opakowanie można wykorzystać wiele razy, bez uszczerbku na jego jakości.
  • Opakowanie, które można wykorzystać do recyklingu – jak sama nazwa wskazuje, można z nich wykonać inne opakowania, czyli przetworzyć i wykorzystać ponownie.
  • Euroliść – jest to symbol, który oznacza, że produkt jest ekologiczny według zasad obowiązujących na terenie UE.
  • Zielony punkt – znak oznacza, że produkt został wyprodukowany w procesie recyklingu, a opłata za opakowanie została wniesiona do odpowiedniego punktu.

Znaleźć możesz także takie informacje jak „nietestowany na zwierzętach” lub „produkt w całości naturalny”, wówczas zyskujesz pewność, że jest bezpieczny dla świata i zwierząt. Pamiętaj, że ekologiczne opakowania nie mają racji bytu, jeśli nie segregujesz śmieci. Tylko razem możemy zmienić świat na lepsze!

Zdjęcie główne: pexels.com/Anete Lusina

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*