Jak prawidłowo stosować olejek jaśminowy?

Olejki
Jak prawidłowo stosować olejek jaśminowy?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Olejek jaśminowy to niedoceniony specyfik, który m.in. potrafi uratować mocno zniszczone włosy. Jest też naturalnym afrodyzjakiem. Czy wiesz jak prawidłowo stosować olejek jaśminowy, aby wydobyć jego właściwości lecznicze i pielęgnacyjne?

Sam kwiat jaśminu to symbol miłości romantycznej, do którego często odnoszą się m.in. poeci. Od wieków inspirował też twórców perfum swoim intrygującym zapachem. Olejek jaśminowy ma liczne właściwości pielęgnacyjne i zdrowotne. Choć w wielu regionach świata jest doceniany od lat, w Polsce dopiero zaczęto odkrywać jego szerokie zastosowanie.

Olejek jaśminowy ma dobry wpływ na włosy

Olejek z jaśminu doskonale działa na włosy, o ile jest stosowany regularnie. Sprawia, że nawet najbardziej suche i matowe kosmyki stają się gładkie, przestają się puszyć i elektryzować. W dodatku szybciej rosną i stają się bardziej wzmocnione. Sam jaśmin bardzo dobrze wpływa też na skórę głowy, m.in. zapobiegając powstawaniu łupieżu. Nie trzeba chyba dodawać, że jaśmin wpłynie też na piękny zapach włosów. 

Jak stosować olejek jaśminowy, aby pielęgnacja przyniosła efekty? Olejowanie włosów nie jest skomplikowaną czynnością. Należy rozetrzeć kilka kropel olejku jaśminowego w rękach i wmasować go w skórę głowy. Po czym po upływie niespełna godziny dokładnie umyć włosy szamponem. Olejek jaśminowy sprawdzi się w przypadku jasnych, jak i ciemnych kosmyków. W dodatku można go stosować do każdego rodzaju włosów. Efekty powinny być zauważalne już po pierwszym zabiegu.  

Doskonały w zabiegach aromaterapii i kosmetologii

Olejek jaśminowy idealnie sprawdza się też w zabiegach aromaterapii. Bardzo dobrze współgra z innymi olejkami, np.: z różanym. Jaśmin ma imponujące właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Do najważniejszych zalicza się działanie przeciwdepresyjnie, działa też rozkurczowo. Stosuje się go również jako naturalny afrodyzjak. Pomaga w dolegliwościach kobiecych i w trakcie laktacji. Jest również środkiem opóźniającym starzenie się skóry, a także wspomaga gojenie się ran i blizn. 

Produkty kosmetyczne z ekstraktem z olejku jaśminowego wpływają na znaczną poprawę wyglądu cery. Z czego to wynika? Z faktu, że ten olejek eteryczny ma zbliżony skład do sebum, czyli naturalnej wydzieliny i z racji tego jest przez nią tak dobrze tolerowany. Olejek jaśminowy poprawia też obieg krwi i opóźnia starzenie się skóry. Mogą go stosować osoby z każdym typem cery od normalnej, po tłustą, trądzikową, mieszaną czy suchą. Stosowanie olejku jaśminowego na skórę jest równie proste jak w przypadku użycia go na włosy.  Zastosowany na skórę przede wszystkim zmiękcza ją, utrzymuje poziom nawilżenia i zmniejsza jej nieprzyjemne napięcie. Łagodzi też stany zapalne, a co więcej zmniejsza widoczność drobnych wyprysków i zaczerwienień. 

Lecznicze właściwości olejku jaśminowego

Z uwagi na swoje zdrowotne właściwości, olejek jaśminowy jest też stosowany do leczenia: bólu głowy, migreny, bólu gardła, przeziębienia, a nawet depresji. Olejek jaśminowy można stosować na różne sposoby: poprzez wcieranie, inhalacje, masaże i aromatyczne kąpiele. 

Co należy przygotować do inhalacji? Naczynie na gorącą wodę, ręcznik i przede wszystkim olejek. Kilka kropel olejku jaśminowego dodajemy do gorącej (około 70°C) wody, pochylamy się nad naczyniem i przykrywamy głowę ręcznikiem. Do kąpieli też dodajemy kilka kropli olejku.

Olejek jaśminowy możemy też bezpośrednio aplikować na skórę. Przy uciążliwym kaszlu i katarze warto zastosować maści, które go zawierają. Można też zastosować leczniczy masaż z użyciem olejku. Naciera się nimi klatkę piersiową, kark i plecy. Maści też mają właściwości inhalacyjne, bo udrażniają drogi oddechowe. Wspomagają leczenie przeziębienia i przynoszą ulgę w łagodzeniu bólów. Najlepiej stosować je na noc, ponieważ ciepło potęguje ich działanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*