Jak łagodzić stany zapalne skóry?

Jak łagodzić stany zapalne skóry?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nasza skóra każdego dnia narażona jest na szereg czynników zewnętrznych, które mogą wywoływać jej podrażnienie i stany zapalne, zwłaszcza jeżeli jej bariera hydrolipidowa jest uszkodzona, a naskórek jest przesuszony, ponieważ staje się ona wówczas bardziej reaktywna. Stany zapalne skóry mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Jak je łagodzić? Podpowiadamy.

Jak objawia się stan zapalny skóry?

Stan zapalny skóry to określenie, które używane jest w przypadku różnych dermatoz. Może więc dotyczyć na przykład zmian trądzikowych, AZS czy ŁZS. Odnosi się również do ogólnego podrażnienia naskórka. Dolegliwości takie mogą występować zarówno na twarzy, jak i reszcie ciała. 

Stan zapalny skóry zazwyczaj objawia się jej zaczerwienieniem, szorstkością, podrażnieniem, uczuciem ściągnięcia, świądem, a czasem również pieczeniem. Na skórze mogą pojawić się też różnego rodzaju wykwity. Wszystkie te objawy są dość uciążliwe. Dodatkowo stan taki może utrzymywać się zarówno u osób dorosłych, dzieci, jak i niemowląt. 

Stan zapalny skóry a alergia

Jednym z rodzajów stanu zapalnego jest alergia. Pojęciem tym kryją się nawracające i powtarzające się objawy powstające w wyniku kontaktu skóry z konkretnym alergenem, w określonej dawce, która w normalnej sytuacji w przypadku zdrowych osób jest przez nie całkowicie tolerowana. 

Stan zapalny skóry będący nadmierną reakcją układu immunologicznego to w wielu przypadkach atopowe zapalenie skóry. Dermatoza ta ma charakter przewlekły i nawracający. Często swoje początki ma już w dzieciństwie i nierzadko towarzyszy choremu przez całe życie. 

Stan zapalny skóry a egzema

Egzema na dłoniach, a także innych częściach ciała również zaliczana jest do dermatoz powodujących stan zapalny skóry. Wywołują ją zazwyczaj czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne. Wśród tych pierwszych wymienia się substancje alergizujące i drażniące, takie jak farby, rozpuszczalniki, detergenty czy nawozy. 

Z kolei wewnętrzne czynniki to te związane z naszymi predyspozycjami genetycznymi, nieprawidłową odpowiedzią układu immunologicznego, a także zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Z tego powodu na dermatozy bardziej narażone są kobiety w ciąży, a także stosujące antykoncepcję hormonalną. 

Jak leczyć stan zapalny skóry?

Leczeniem stanu zapalnego skóry powinien zająć się dermatolog. Specjalista ten określi, z jakim rodzajem dermatozy mamy do czynienia i na tej podstawie dobierze odpowiednie leczenie. W przypadku łagodniejszych dolegliwości stosuje się miejscowo preparaty antyseptyczne i o działaniu łagodzącym. 

Jeżeli jednak rozwinął się w silny stan zapalny, wywołany na przykład przez kontakt z alergenami, lekarz może przepisać pacjentowi leki antyhistaminowe. W niektórych przypadkach dodatkowo konieczne jest wdrożenie doustnej antybiotykoterapii, która często trwa wiele miesięcy i jest połączona z leczeniem miejscowym. 

Jak pielęgnacja może pomóc złagodzić stan zapalny?

W przypadku stanu zapalnego skóry bardzo istotne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji, która złagodzi zaczerwienienie, suchość i obrzęk naskórka. Warto więc w takiej sytuacji wykorzystywać preparaty o działaniu nawilżającym i regenerującym. Muszą być one jednak hipoalergiczne. 

Skórę zmienioną zapalenie należy regularnie oczyszczać, aby usunąć z niej wszelkie zanieczyszczenia i czynniki drażniące, które mogą powodować jej nadmierną reaktywność. W tym celu warto używać dedykowanych cerze wrażliwej lub z AZS preparatów pozbawionych silnych detergentów, alkoholu, substancji zapachowych, a także barwników.

Grafika: www.freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*