Jak kupować mniej? Garść praktycznych porad

Jak kupować mniej? Garść praktycznych porad
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

To pytanie zadaje sobie wielu z nas. Często kupujemy rzeczy, które z pozoru wydają nam się potrzebne. Przyczynia się to do powstawania chaosu w naszym domu, nad którym nie potrafimy zapanować. Chcesz się dowiedzieć, jak ograniczyć ilość swoich zakupów? Przeczytaj artykuł!

Wyzbycie się nadmiernej ilości dóbr jest ważnym krokiem do rozpoczęcia życia w duchu minimalizmu. Zyskuje na tym umysł, w którym panuje ład i porządek. Ponadto organizacja przestrzeni i uporządkowanie miejsca pracy wpływa pozytywnie na naszą efektywność.  Pozbycie się niepotrzebnych rzeczy nie jest łatwym zadaniem, lecz pozwoli zaprowadzić porządek w Twoim domu. Równie ważne jest wyrobienie sobie nowych nawyków, tak aby po wyrzuceniu niepotrzebnych rzeczy znowu nie pójść na zakupy. 

Od czego zacząć?

Jak zrobić pierwszy krok, kiedy witryny sklepowe krzyczą do nas jaskrawymi kolorami sukienek, drogocenną biżuterią i niezawodnymi urządzeniami? Powszechnie znane są metody manipulacji, którymi marketing jest przepełniony. W tym momencie warto wykorzystać informację o technikach sprzedaży, by zdać sobie sprawę z tego, co w nas uderza i na jakie techniki jesteśmy podatni. Świadomość tego, że jesteśmy manipulowani i wiedza, w jaki sposób do tego dochodzi, jest już dużym sukcesem. Dzięki temu możemy zapobiegać takim sytuacjom. 

Wielu osób dotyczy ten problem, szczególnie jeśli chodzi o kupowanie nadmiernej ilości jedzenia, rzadziej kosmetyków czy ubrań. Jak się okazuje, najtrudniejsze jest kupowanie takiej ilości jedzenia, która pozwoli na przygotowanie posiłków, bez wyrzucania resztek do kosza. Dotyczy to również obuwia, torebek czy ubrań. Często zdarza się, że nie robisz zakupów w momencie, gdy dana rzecz się skończy, tylko kupujesz kilka „na zapas”. Nadmierne gromadzenie artykułów wiąże się z problemem znalezienia miejsca na przechowywanie ich w domu. W efekcie zapominamy o sukienkach kupionych w tamtym roku, bo znalazły się na dnie szafy. Ponadto przeterminowane jedzenie przechowywane w większych ilościach jest świetną pożywką dla gryzoni w spiżarni czy rozwoju pleśni w lodówce. Najbardziej na tym cierpi nasz portfel, ponieważ ciężko zarobione pieniądze wyrzucamy do kosza, a zakupione rzeczy nie są przydatne. 

Jak kupować mniej? Porady 

Unikaj chodzenia po galeriach handlowych bez celu.

Oglądanie witryn sklepowych wywołuje w Tobie chęć posiadania danej rzeczy, pomimo tego, że jej nie potrzebujesz.

Unikaj przeglądania gazetek promocyjnych.

Umieszczone ceny często są wcześniej specjalnie zawyżone, żeby po rzekomej „obniżce” miały swoją standardową wartość. Najczęściej są to urządzenia RTV i AGD. 

Rób listę zakupów.

W domu dokładnie monitoruj ilość potrzebnego jedzenia i na bieżąco zapisuj produkty, które się skończyły. 

Nie kupuj na zapas.

W dzisiejszych czasach nie ma problemu z dostępem do sklepów spożywczych. Jeśli jakiegoś artykuły Ci zabraknie, to zawsze możesz go kupić.

Nie rób zakupów, gdy jesteś głodna.

Wtedy zawsze kupisz więcej produktów. Zjedz najpierw posiłek w domu i miej pewność, że nie wydasz za dużo. 

Planuj zakupy raz lub dwa razy w tygodniu.

Przy dobrej organizacji jest to absolutnie możliwe. Unikniesz w ten sposób kupowania nadmiernej ilości rzeczy i zaspokajania zachcianek. 

Rób zakupy przez internet.

Korzystając ze stron internetowych, masz więcej czasu na przemyślenie swoich zakupów i zastanowienie się, czy naprawdę tego potrzebujesz.

Jeśli masz wątpliwości co do kupna jakiegoś produktu, nie działaj pochopnie.

Słuchaj swojej intuicji. Zawsze możesz kupić produkt później, kiedy dobrze to przemyślisz. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*