Dlaczego trendy ekologiczne są coraz bardziej popularne?

Dlaczego trendy ekologiczne są coraz bardziej popularne?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób uważa ekologię za modny trend, często sezonowy. Jednak moda na bycie eko nie przemija, a co więcej przybiera na sile. Dlaczego? Ponieważ ekologia to rzeczywista oszczędność i to w każdym aspekcie życia.

Nasza planeta non stop ulega zmianom środowiskowym. Choć część z nich zapoczątkowała Matka Natura, i to dobrze, to niestety dziś coraz częściej zmiany wynikają z działalności człowieka. Brak perspektywicznego myślenia w kontekście ochrony zasobów przyrody sprawia, że trzeba podejmować zdecydowane działania, by chronić naszą Matkę Naturę. Na szczęście dziś na świecie ruch ekologiczny rozwija się bardzo dynamicznie. Czego konkretnie dotyczą działania ekologiczne?

Rozwój nauki i technologii na rzecz ekologii

Już od szkoły podstawowej uczyliśmy się, jak dbać o środowisko naturalne, np. sprzątając lasy z okazji Dnia Ziemi. Niestety jako dorośli ludzie często zapominamy o ważnej roli ekologii. Na szczęście rozwój nauki i technologii non stop nam o tym przypomina, bo z perspektywy przedsiębiorcy ekologia wiąże się ze znacznymi oszczędnościami, przynosi korzyści wizerunkowe i przyciąga nowych, bardziej świadomych klientów. Dla coraz większej liczby konsumentów zjawiska takie jak eko czy fair-trade (sprawiedliwy handel) mają istotne znaczenie. 

Trendy ekologiczne zyskują na popularności, ponieważ większość ekologicznych biznesów promują znani ludzie, którzy dla wielu są inspiracją. Dziś jednym z najbardziej znanych przedsięwzięć jest wybudowanie wielkiego ekologicznego kompleksu hotelowego, za którym stoi hollywoodzki gwiazdor – Leonardo DiCaprio. Aktor znany jest z proekologicznego stylu życia i w takim samym duchu chce utrzymywać swój ekskluzywny kompleks.

Jesteś tym, co jesz – co z tym plastikiem?

Już od 2021 na terenie Unii Europejskiej będą zakazane m.in. plastikowe sztućce, talerze i słomki. Celem jest oczywiście ograniczenie produkcji śmieci, które niestety coraz bardziej stają się częścią naszego menu – bo przecież tony plastiku, które lądują w oceanach, a później niestety w żołądkach wielu ryb stają się trucizną dla człowieka. Powstały więc np. biodegradowalne naczynia z otrębów pszennych czy z liści palmowych. Na rynku dostępne są też sztućce zrobione z ryżu, prosa oraz pszenicy. To realne działania ekologiczne, które mają pomóc nam bezpiecznie konsumować zwierzęta żyjące w oceanach. Także ekologiczne zamienniki plastikowych rzeczy, to trend, który na szczęście zyskuje na popularności.

Uprawiaj sport w zgodzie z Matką Naturą – to jest trendy!

Obecnie nawet największe imprezy sportowe są organizowane bardziej w zgodzie z naturą. Podczas letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w Tokio w 2021 (przez pandemię zostały przełożone z 2020 roku), ich uczestnicy zostaną nagrodzeni ekologicznymi medalami wykonanymi w całości z recyklingowanych urządzeń elektrycznych. Do przesyłania Japończykom tego typu przedmiotów wezwał obywateli komitet organizacyjny olimpiady. Również zimowe imprezy mają być bardziej eko. Dla przykładu zawodnicy startujący w cyklu biegów narciarskich Ski Tour pomiędzy miejscowościami, w których odbywa się impreza, muszą podróżować pociągami. 

Co powinniśmy zrobić, by pomóc naszej planecie?

Zmiany środowiskowe, które niestety powoduje sam człowiek, negatywnie wpływają na bioróżnorodność gatunkową. Głównie przyspieszają wymieranie gatunków czy zanieczyszczają powietrze. Jednak nie wszystko jest stracone i przy odpowiednich działaniach mamy realną szansę na spowolnienie, a nawet odwrócenie niekorzystnych zmian środowiskowych. Jak więc powinniśmy postępować? Bądźmy eko i zachęcajmy innych do zrównoważonej konsumpcji oraz produkcji różnych dóbr. Przede wszystkim musimy wprowadzać we własne życie i wykorzystywać na większą skalę różnego rodzaju środki i technologie mające na celu ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i wody. Warto jest też – a co więcej nie warto, a jest to wręcz konieczne – przestawić się na zrównoważony środowiskowo transport. Tereny miejskie powinny być też projektowane w poszanowaniu natury.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*