Artykuł sponsorowany
Dieta wegańska staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Każdy weganin przeszedł na ten styl odżywiania z własnych, osobistych pobudek – niektórym zależy na dobru zwierząt, inni chcą zminimalizować swój ślad węglowy i żyć bardziej ekologicznie, jeszcze inni mają na uwadze swoje zdrowie. Choć weganizm to w kulturze żadna nowość, nawad jest on tematem tajemniczym i nie każdy wie do końca, na czym polega ta dieta. Dziś opowiadamy o tym, co mogą jeść weganie.
Weganizm, czyli dieta wegańska, określana jest również mianem ścisłego wegetarianizmu. Miłośnikami diety wegańskiej są nie tylko ekolodzy czy osoby, które pragną prowadzić zdrowy styl życia, lecz także te, które chcą schudnąć lub poprawić jakość życia. Rzeczywiście, dobrze i odpowiedzialnie prowadzona dieta wegańska przyczynia się do spadku wagi i pomaga zwalczać wiele chorób, zwłaszcza schorzeń cywilizacyjnych. Niestety nie jest pozbawiona wad, w związku z tym nie jest przeznaczona dla każdego.
Weganizm i wegetarianizm to diety podobne, jednak są między nimi zasadnicze różnice, które sprawiają, że nie można ich mylić. Wegetarianie wyłączają z diety wyłącznie mięso i produkty pochodne mięsa – podroby, wyroby mięsne, krew. Weganie z kolei idą o krok dalej i poza mięsem, wykluczają z jadłospisu również wszelkie produkty odzwierzęce, takie jak nabiał czy jajka. Ma to związek z okrutnym traktowaniem zwierząt w przemyśle i ma być formą sprzeciwu wobec takiego stanu rzeczy.
Dieta roślinna, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na spożywaniu produktów bazujących na tym, co wyrosło z ziemi. Podstawą potraw wegańskich są warzywa i owoce, jednak to nie wszystko. By utrzymać zbilansowaną dietę, weganie muszą szukać dla siebie pokarmów bogatych w białko. Tu na talerz weganina wkraczają strączki, które są fantastycznym źródłem protein i dostarczają organizmowi równowartość tego, co mięso. Ciecierzyca, soczewica, groch, fasola czy soja to podstawowe warzywa strączkowe, którymi żywią się weganie.
Dodatkowym źródłem węglowodanów i błonnika w ich diecie są ziarna. Gluten pozwala na stworzenie wegańskich zamienników mięsa, a cukry ze zbóż doskonale sprawdzają się w mlekach roślinnych.
Tłuszczu w diecie bezmięsnej dostarczają orzechy i pestki, takie jak na przykład słonecznik, migdały, nerkowce czy orzechy laskowe. Zmielone i odpowiednio spreparowane orzechy są bazą wielu wegańskich serów i bezmlecznych smarowideł do chleba.
Mięso i produkty odzwierzęce to bardzo duża część diety człowieka, zwłaszcza w Polsce, gdzie nadal panuje przeświadczenie, że obiad bez mięsa nie jest pełnoprawnym obiadem. Weganie jednak skutecznie obalają ten mit, tworząc pyszne przepisy pomimo ograniczeń, jakie narzucają na nich ich preferencje żywieniowe. Mleko, nabiał i jajka to najbardziej oczywiste produkty odzwierzęce, jakie wyklucza dieta wegańska, jednak na tym lista się nie kończy. Możesz nie wiedzieć nawet, że produkty, które jesz na co dzień zawierają składniki pozyskiwane ze zwierząt. Słodycze wegańskie nie będą na przykład zawierały żelatyny, która pochodzi z odpadów masarskich czy barwnika E120. Pod tym kodem kryje się czerwony barwnik – koszenila, który uzyskuje się ze zmielonych owadów – czerwców kaktusowych.
Zdjęcie główne: pexels.com/Kampus Production