5 pomysłów DIY na wykorzystanie plastikowych opakowań

Styl życia
5 pomysłów DIY na wykorzystanie plastikowych opakowań
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W Twoim domu zalegają stosy plastikowych opakowań, z którymi nie wiesz, co zrobić? Zobacz, jak kreatywnie wykorzystać z pozoru niepotrzebne rzeczy i dać im drugie życie.

Nawet jeśli staramy się żyć jak najbardziej ekologicznie i przyświeca nam idea dbałości o środowisko, to bardzo trudno całkowicie uciec od tworzyw sztucznych. Wiele produktów codziennego użytku, takich jak kosmetyki czy artykuły spożywcze, nadal pakowana jest wyłącznie w jednorazowe plastikowe pudełka. Istnieje na to jednak rada. Przekonaj się jak można ponownie użyć tego typu opakowań – oto 5 pomysłów DIY z plastikiem w roli głównej.

Dowiedz się, JAK KUPOWAĆ MNIEJ.

1. Pojemnik na drobiazgi

Najprostszym pomysłem na upcycling, czyli wykorzystanie plastikowych opakowań po raz kolejny, jest zamienienie ich w pojemniki do przechowywania różnych rzeczy. Rozwiązanie to wydaje się oczywiste ze względu na jego zgodność z pierwotnym przeznaczeniem pojemników.

Przecież wcześniej również coś się w nich znajdowało, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast lodów czy masła zacząć trzymać w nim inne przedmioty, takie jak guziki, pamiątki z wakacji czy biżuterię. Wystarczy tylko puścić wodze fantazji i pięknie je przyozdobić, najlepiej zgodnie z ich zawartością.

2. Doniczka

Doskonałym trikiem z udziałem plastikowych opakowań jest przerobienie ich na doniczki. Dzięki temu zamiast kupować nowe, również wykonane z tworzyw sztucznych domowe akcesoria, można stworzyć je samemu.

Dobrze przemyśleć wcześniej, jaka dokładnie roślina ma znaleźć się w takiej doniczce. Świetnie sprawdzą się w tym miejscu na przykład sukulenty. Aby pudełko dobrze się prezentowało, pomaluj je na przykład farbą akrylową lub oklej kolorową tkaniną lub sznurkiem.

3. Skarbonka

Teraz czas na propozycję dla nieco mniejszych, czyli skarbonkę. Warto zachęcić do pomocy przy tym zadaniu dzieci. Nie tylko będzie to dla nich świetna zabawa, ale też lekcja ekologii oraz oszczędności. Jeśli chodzi o wzór, to nic nas nie ogranicza, z plastikowego opakowania może powstać klasyczna skarbonka-świnka lub taka przypominająca inne zwierzątko.

Do wykonania skarbonki potrzebne będą akcesoria plastyczne, jak na przykład nożyczki, klej, farby czy kolorowy papier. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić również wersję dla dorosłych, która posłuży do zbierania oszczędności na wymarzoną podróż lub inny ważny cel.

4. Przybornik na długopisy

Kolejny projekt z wykorzystaniem plastikowych opakowań to przybornik do postawienia na biurku. Można w nim trzymać długopisy, a w przypadku dzieci – kredki i inne przybory szkolne. Tutaj należy wybrać nieco wyższe opakowanie, na przykład plastikową butelkę, która po odcięciu górnej części przybierze kształt kubka. Następnie wystarczy obkleić pojemnik trwałym materiałem, na przykład wzorzystą tkaniną.

5. Pudełko na prezent

Kupując komuś prezent, często zastanawiamy się, jak estetycznie go zapakować. Można oczywiście kupić gotową torebkę lub tekturowe pudełko, ale dlaczego by nie wykonać go samemu? Aby to zrobić, najpierw trzeba znaleźć opakowanie odpowiednich rozmiarów, najlepiej z przykrywką,  a następnie udekorować je za pomocą tkaniny oraz  takich ozdób, jak koraliki czy kokardki. Przy odrobinie inwencji można uzyskać naprawdę świetny efekt. Samodzielne wykonanie części prezentu na pewno zostanie docenione. 

Zdjęcie główne: Julia M Cameron/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*