Dieta sirt – czym jest i czy warto ją stosować?

Styl życia
Dieta sirt – czym jest i czy warto ją stosować?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy piosenkarka Adele w mgnieniu oka zeszczuplała, wszyscy zaczęli pytać o sekret jej spektakularnej metamorfozy. Okazało się, że stosowała ona dietę sirt. Co to jest i czy faktycznie warto ją stosować?

Zwolennicy diety sirt, mówią, że znaleźli sekret długowieczności. Zadaniem tego sposobu odżywiania jest bowiem aktywacja genu młodości. Jest to możliwe za sprawą sirtuin, które powodują, że organizm znacznie wolniej ulega procesom starzenia.

Sirtuiny, dzięki którym dieta zawdzięcza swoją nazwę, to białka enzymatyczne, które naturalnie występują w organizmie człowieka. To właśnie one są odpowiedzialne za aktywację genu młodości, a także szczupłości. Dlatego też, głównym założeniem diety jest włączenie do swojego menu jak największej liczby produktów bogatych polifenole. To właśnie te ostanie aktywują wspomniane sirtuiny. Co więcej, polifenole przyspieszają metabolizm, spalanie tkanki tłuszczowej, a także ułatwiają metabolizowanie tłuszczów i glukozy. Ponadto, badania pokazują, że wydłużają życie komórek, zwalczają wolne rodniki oraz uczestniczą w naprawie uszkodzonego materiału genetycznego. Warto również wspomnieć, że sirtuiny zwiększa wrażliwość insulinową, a za sprawą  zwiększenia nasilenia syntezy białek mięśniowych chronią nasz przez utratą masy mięśniowej. To bardzo ważna informacja, zwłaszcza dla osób będących na redukcji.

Jakie są założenia diety?

Sirtfood składa się z dwóch faz, a te dzielą się na dwa etapy.

Etap pierwszy rozpoczyna się niskokalorycznym jadłospisem nie przekraczającym 1000 kalorii. Trwa trzy dni i w tym czasie zaleca się wypijanie trzech koktajli bogatych w drogocenne polifenole oraz jeden posiłek stały, który jest nieco bardziej ubogi w we wspomniane substancje. Posiłek zaleca się spożyć w odstępie przynajmniej dwóch godzin od koktajlu.

Kolejny etap, to przede wszystkim  zwiększenie kaloryczności posiłków do 1500 kalorii. Przez cztery dni zaleca się spożycie dwóch koktajli oraz dwóch posiłków stałych.

Już po skończeniu pierwszej fazy diety zauważysz pierwsze efekty diety w postaci utraty kilku kilogramów. Warto jednak wiedzieć, że w głównej mierze jest to ubytek wody spowodowany niską kalorycznością posiłków.

Druga faza

Pierwszy etap drugiej fazy trwa czternaście dni. W tym czasie należy spożywać trzy posiłki stałe i jeden koktajl. Dozwolone są dwie przekąski, które stanowią bogate źródło sirtuin. Warto również wiedzieć, że zanim zaczniesz ten etap diety istotne jest, aby wylicz swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Dzięki temu dopasujesz dietę do swoich potrzeb.

Ostatni etap, jest podobny do poprzedniego. Nie zakłada się określonej kaloryczności, ani liczby posiłków w ciągu dnia. Zaleca się jednak, aby każdego dnia pić choć jeden koktajl bogaty w polifenole.

Zdjęcie główne: Pixabay/Pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*