Top 8 sposobów na wykorzystanie octu jabłkowego w pielęgnacji

Superfoods
Top 8 sposobów na wykorzystanie octu jabłkowego w pielęgnacji
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ocet jabłkowy ma wspaniałe właściwości i może być stosowany w wielu dziedzinach życia. Sprawdzi się idealnie w codziennej pielęgnacji jako składnik domowych kosmetyków, płukanek do włosów, płynu do kąpieli. Ważne jest, aby był ekologiczny i niepasteryzowany.

Ocet jabłkowy świetnie sprawdzi się przy różnego rodzaju dolegliwościach, jako środek czystości oraz składnik produktów do pielęgnacji ciała i włosów. Jeśli posiadasz ekologiczne jabłka, możesz samodzielnie przygotować ocet, który będzie służył również jako dodatek do wielu dań.

Jak wykorzystać ocet jabłkowy w swoich rytuałach piękna?

  1. Tonik do twarzy 

Przemywanie twarzy wodą różaną połączoną z octem jest świetnym sposobem na poradzenie sobie ze skórą trądzikową z tendencją do wyprysków. Wystarczy wymieszać 2 łyżki octu jabłkowego z połową szklanki wody różanej, aby otrzymać naturalny i skutecznie oczyszczający tonik do twarzy. Kwas zawarty w occie pomaga regulować pH naszej cery oraz wpływa na prawidłowe wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe. Wystarczy raz dziennie przemyć twarz tonikiem i opłukać ją wodą. 

  1. Remedium na zmarszczki i przebarwienia

Ocet jabłkowy jest produktem, który w naturalny i bezpieczny sposób poprawia koloryt skóry oraz spowalnia procesy starzenia się. Dla zwiększenia efektu można połączyć ocet z sokiem z cebuli, który działa rozjaśniająco. Tak powstała mikstura jest bogata w przeciwutleniacze, które przyczyniają się do odbudowy komórek oraz redukcji plam i przebarwień na skórze. Wystarczy regularnie przemywać twarz nasączonym w roztworze wacikiem, aby cieszyć się zachwycającymi efektami. 

  1. Antidotum na suche i pozbawione blasku włosy 

Płukanki i odżywki do włosów na bazie octu jabłkowego były znane już przez nasze babcie. Dzięki jego właściwościom włosy stają się lśniące, miękkie i sypkie, co znacząco wpływa na ich atrakcyjny, zdrowy wygląd. Ocet jabłkowy pomaga też w walce z łupieżem oraz łamliwością włosów. Płukankę przygotowujemy przez zmieszanie pół szklanki octu z taką samą ilością wody. Stosujemy ją na umyte i wilgotne włosy. Roztwór warto na nich pozostawić przynajmniej przez godzinę, po czym trzeba go spłukać. Nie martw się – zapach octu szybko się ulatnia. 

  1. Pielęgnacja stóp 

Do naturalnej pielęgnacji, regeneracji i oczyszczenia stóp ocet jabłkowy nada się idealnie. Pomoże na problemy z grzybicą, ale oczywiście nie zastąpi środków leczniczych dostępnych w aptece i poleconych przez lekarza. Do przygotowania zabiegu na stopy potrzebna będzie miska oraz zagotowana woda, do której wlejemy ¼ szklanki octu jabłkowego. Gdy woda troszkę ostygnie, wkładamy nogi do przygotowanego roztworu na około 20 minut. Taka procedura pozytywnie wpłynie na miękkość skóry stóp oraz ich nawilżenie.

  1. Kuracja paznokci 

Ocet jabłkowy świetnie wpływa na poprawę kondycji płytki paznokcia. Służy też jako utrwalająca baza, dlatego warto przed malowaniem paznokci nałożyć wacikiem ocet zmieszany z wodą na płytkę. Pozwoli to utrwalić manicure oraz oczyścić paznokcie z zabrudzeń i bakterii. 

  1. Walka z popękanymi naczynkami na nogach

Ocet może być skuteczny w pozbyciu się “pajączków”, czyli rozszerzonych naczyń krwionośnych na nogach. Wystarczy co najmniej 2 razy dziennie wykonywać okłady w miejscu wystąpienia problemu. Na efekty będzie trzeba poczekać, ale warto być cierpliwym i konsekwentnym. Ocet jabłkowy sprawdzi się również do szybszego gojenia siniaków i stłuczeń. 

  1. Płyn do płukania jamy ustnej 

Masz problemy z nieświeżym oddechem i szukasz naturalnego rozwiązania problemu? Ocet jabłkowy świetnie neutralizuje nieprzyjemny zapach z ust, a przy regularnym stosowaniu wpływa na pH jamy ustnej i tym samym zwalcza problem. Wystarczy wypłukać usta roztworem wody i kilku łyżek octu jabłkowego.

  1. Naturalny dezodorant 

Dezodoranty kupowane w sklepie mają wiele chemicznych i szkodliwych substancji. Warto więc w tej kwestii postawić na naturalny produkt o prostym składzie. Okazuje się, że idealnie do neutralizowania zapachu potu nadaje się ocet jabłkowy. Wystarczy po porannym prysznicu przetrzeć pachy płatkiem nasączonym octem, aby cieszyć się świeżością bez używania dezodorantu w aerozolu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*