Książki, które najlepiej poprowadzą Cię przez zero waste

Styl życia
Książki, które najlepiej poprowadzą Cię przez zero waste
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Z określeniem zero waste z pewnością spotkał się już każdy. W wolnym tłumaczeniu znaczy po prostu zero odpadów. To życie tak, żeby nie generować odpadów.

Aby w pełni zrozumieć tę ideologię, należy poznać ją od podszewki. Przedstawiamy zbiór książek, które rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości i pozwolą rozpocząć przygodę z zero waste!

Zero waste, czyli w zgodzie z naturą

Ludzkie działania, takie jak generowanie odpadów, zwłaszcza tych szkodliwych dla środowiska, nie musi trwać wiecznie. To od każdego z nas zależy, gdzie i w jakich warunkach będą żyły nasze dzieci i wnuki. Idąc takim tropem trafiamy na ludzi, którzy kierują się w życiu filozofią zero waste. Korzystają z wielu dóbr tego świata, nie ograniczają się, ale dokonują świadomych wyborów, głównie w zakresie konsumpcji.

Aby zgłębić ten temat, warto o nim poczytać. Poznajcie książki, które wiele mówią o nie marnowaniu produktów.

Katarzyna Wągrowska – „Życie Zero Waste”

Jest to jedna z pierwszy książek o tej tematyce, która ukazała się na polskim rynku. Inspiracją autorki byli ludzie, którzy w ogóle nie produkują odpadów. Radykalne zmiany, które zaszły w ich życiu, mogą wydawać się ciężkie do spełnienia. Można jednak zaczerpnąć nieco cennej i dobrej wiedzy z ich praktyk życiowych.

Katarzyna Wągrowska przygotowała złotą receptę na to, jak pozbyć się plastiku z domu, jak wykonać naturalne środki czystości, czym kierować się przy wyborze kosmetyków naturalnych. Praktyczne porady, jak żyć zero waste.

Dominique Loreau – „Sztuka prostoty”

Autorka tej książki krąży wokół minimalizmu. Pokazuje jak każda rzecz, z którą mamy styczność – czy to jest moda, uroda czy inny element codzienności, ma na nas wpływ. Ta książkowa pozycja skłania do przemyślenia wielu zakupów. Loreau zachęca do życia w prostocie, do odejścia od konsumpcjonizmu i zwrócenia się ku sobie oraz zero waste.

Areta Szpura – „Jak uratować świat”

Areta Szpura jest znaną influencerką i założycielką marki Local Heroes. Radykalnie zmieniła swoje poglądy na modę i postanowiła żyć w stylu zero waste. Autorka książki w szczególny sposób pokazuje, jak dbać o planetę, jak segregować śmieci i jak je ponownie wykorzystywać. Ta pozycja jest z pewnością bardzo barwna i trafi do młodych ludzi.

Książka ma ciekawą formę, do treści typowo poradnikowych dodane zostały felietony i wywiady. Widać, jak ważne dla autorki jest uświadomienie czytelnika o ważności idei zero waste. Pokazuje, jak pokochać świadomą modę.

Sylwia Majcher – „Gotuję nie marnuję”

Ilość wyrzucanego i marnowanego jedzenie zatrważa. Nie jest to problem tylko polskich domów. Autorka książki pokazuje, w jaki sposób wykorzystać można np. obierki lub inne składniki. Niesztampowe propozycje, które przedstawia, mogą zachęcić wielu do podjęcia próby niemarnowania jedzenia, czyli właśnie zero waste. Jest to książka o gotowaniu w duchu niemarnowania.

Leo Babauta – „Minimalizm”

Przez osoby, które mają jakiekolwiek pojęcie o filozofii zero waste, pozycja ta uważana jest za biblię minimalizmu. Autor zachęca do przemyśleń, wysuwając tezę, że ważne jest bogate życie przy niewielkim stanie posiadania. Książka pozwala zrozumieć, jak ważny w naszym życiu jest minimalizm i jak wprowadzić go w życie.

Zero waste to przede wszystkim nie pozostawianie odpadów lub ich minimalizowanie. Warto przyjrzeć się temu stylowi życia i spróbować choć w niewielkim stopniu zwrócić uwagę na to, ile śmieci produkujemy i jak szkodzimy tym planecie.

Zdjęcie główne: alleksana/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*