Domowe zabiegi pielęgnacyjne są coraz bardziej popularne. W Internecie dostępnych jest mnóstwo przepisów na ich przygotowanie. Swój renesans przeżywają głównie kąpiele lecznicze, które są dodatkowo świetnym sposobem na relaks. Jeżeli masz wannę i chęć, aby zagłębić się w temacie leczniczych kąpieli, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Przedstawiamy w nim przepisy na świetne zabiegi kąpielowe doskonałe do przygotowania w domowym zaciszu.
Aromatyczna kąpiel to doskonały sposób na relaks. Zmniejsza stres i pozwala zapomnieć o trudach dnia codziennego. Ma ona świetny wpływ nie tylko na skórę, ale też na całe ciało. Wspomaga leczenie wielu chorób powiązanych z napięciem nerwowym. Co należy zrobić, aby taką kąpiel przygotować? Wystarczy wlać do wanny kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Warto też rozpalić jedno kadzidełko i włączyć muzykę relaksacyjną, która jest dopasowana do zapachu. I gotowe – relaksujący i zmniejszający napięcie nerwowe zabieg jest do Twojej dyspozycji!
Kąpiel ziołowa to kąpiel z dodatkiem wyciągu ziołowego, który przygotowany jest z naparu lub zanurzenia konkretnych, świeżych ziół. Najlepszą opcją jest przygotowanie w litrowym garnku silnie skoncentrowanego naparu i wlanie go do wanny, ponieważ pływające w wannie zioła mogą przeszkadzać w relaksie.
Jakie zioła wybrać? Jeżeli chcesz się uspokoić i wyciszyć, to wybierz kąpiel z dodatkiem lawendy, melisy i kozłka lekarskiego. W celu ujędrnienia skóry polecamy macierzankę, rozmaryn i szałwię. A może borykasz się ze stanami zapalnymi skóry? W tym przypadku zdecyduj się na rumianek, żywokost i fiołka trójbarwnego. Zioła takie jak nagietek i kasztanowiec przyniosą ulgę, jeżeli borykasz się z żylakami.
Kąpiel owsiana to niezwykle oczyszczający zabieg. Po niej Twoja skóra będzie czysta i gładka. Ponadto zapach słomy owsianej jest bardzo charakterystyczny, ale też przyjemny. Jak przygotować taką kąpiel? Około 100 gramów słomy owsianej należy zalać 3–5 litrami ciepłej wody i odstawić na około pół godziny. Następnie całość gotować przez 15 minut pod przykryciem. Otrzymaną mieszankę należy wlać do wanny z wodą. Ważne jest, aby pamiętać, że kąpiel owsiana nie może trwać dłużej niż 15–25 minut. Co więcej, temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury ciała lub odrobinę wyższa. Po zakończeniu kąpieli ciało należy posmarować balsamem lub kremem nawilżającym.
Zdj. główne: Svitlana/unsplash.com