Artykuł sponsorowany
Próchnica to jedna z najpopularniejszych chorób zębów. Jej źródłem jest odkładanie się resztek pokarmów (zwłaszcza tych bogatych w cukry) w przestrzeniach międzyzębowych. Pozostałości posiłków są następnie wykorzystywane przez bakterie, które wytwarzają substancje o charakterze kwasowym, niszczące szkliwo. W ten sposób tworzą się ubytki, które nieleczone będą stale się powiększać, aż doprowadzą do nieodwracalnych uszkodzeń.
Podstawą dbania o zęby powinny być regularne – odbywające się przynajmniej raz na pół roku – przeglądy dentystyczne. Jeżeli nie masz jeszcze swojego stomatologa, koniecznie sprawdź stronę: https://dentalpark.pl/dentysta-stomatolog-skawina/. Warto przy tym wiedzieć, że dorosłym pacjentom ubezpieczonym, NFZ gwarantuje takie świadczenia, jak: lekarskie badanie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej (raz w roku), kontrolne badania lekarskie (trzy razy w roku), wewnątrzustne zdjęcia rentgenowskie, leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej, usunięcie kamienia nazębnego, usunięcie zęba, białe plomby z materiału chemoutwardzalnego w zębach przednich, szare plomby amalgamatowe w zębach tylnych, leczenie kanałowe „od trójki do trójki”, protezy częściowe i całkowite, w zależności od stanu uzębienia (raz na 5 lat) oraz znieczulenie w połączeniu z innymi świadczeniami gwarantowanymi.
Wiele osób nie wie o tym, że ma prawo do takich usług i to bezpłatnie – oczywiście, znieczulenie płatne może być mocniejsze, a plomby trwalsze, ale brak gotówki nie powinien być powodem, dla którego rezygnujesz z opieki dentystycznej. Masz prawo korzystać z niej za darmo w placówkach posiadających umowę z NFZ, w przedstawionym wyżej zakresie – a on powinien wystarczyć do leczenia próchnicy i jej profilaktyki. Jeżeli jednak bardziej ufasz prywatnym zabiegom i korzystać wyłącznie z takiej opieki stomatologicznej, koniecznie zadbaj o posiadanie zaufanego stomatologa, który będzie przez lata Cię prowadził. Możesz w tym celu sprawdzić ofertę dostępną na stronie: https://ladentica.pl/.
Zapobieganie próchnicy to nie tylko wizyty w gabinecie stomatologicznym. To również codzienna, rutynowa praca, dzięki której zobaczysz efekty, o jakich marzysz. Po pierwsze, musisz regularnie myć zęby. Używaj do tego pasty z fluorem (pomaga on remineralizować szkliwo, spowalnia jego rozkład, zapobiega powstawaniu ubytków i sprawia, że zęby robią się bardziej odporne na działanie produkowanych przez bakterie kwasów). Mycie zębów powinno odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie i trwać minimum dwie minuty. Jeżeli masz problem z określeniem czasu mycia zębów, wykorzystaj pasty zmieniające kolor po dwóch minutach, szczoteczki elektryczne z timerami lub alarm w telefonie – bardzo szybko możesz się przekonać, że do tej pory myłeś zęby 30 sekund!
Po drugie, codziennie nitkuj zęby. Ten zabieg pomaga usuwać płytkę nazębną i resztki jedzenia (które, jak już wiesz, są pośrednią przyczyną próchnicy). W dodatku nitka mieści się i działa tam, gdzie szczoteczka już nie sięga – a to pomaga utrzymać zęby i dziąsła w dobrej kondycji. Nitkuj zęby raz albo dwa razy dziennie, nie omijając żadnych szczelin. Pomocne może okazać się również ograniczenie słodkich pokarmów lub napojów. To one stymulują wzrost bakterii – ale rozumiemy, że czasami ciężko się na nie nie skusić. Postaraj się jednak pić słodkie napoje przez słomkę i nie zatrzymuj ich w ustach, a po zjedzeniu słodkiej przekąski umyj zęby (około 15-20 minut po zakończeniu jedzenia lub picia).
Fot.: Sora Shimazaki/pexels.com