Jak ograniczyć plastik w kosmetyczce?

Jak ograniczyć plastik w kosmetyczce?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy wie, jak szkodliwy jest plastik, zwłaszcza dla naszego środowiska. Dlatego warto go w miarę możliwości ograniczyć. Branża kosmetyczna jest jedną z tych, która postawiła na ekologię. Nie tylko składy produktów są coraz bardziej naturalne, a również opakowania wykonane są ze szkła czy z plastiku pochodzącego z recyklingu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak całkowicie pozbyć się plastiku ze swojej kosmetyczki, koniecznie przeczytaj nasz tekst!

Plastik – dlaczego należy go unikać?

Gdy człowiek wymyślił plastik, nie zdawał sobie sprawy, że jest to nie tylko rewolucyjny wynalazek, który absolutnie zmieni produkcję przedmiotów użytkowych, ale że będzie miał też swoje mroczne oblicze. Ten materiał może i jest praktyczny, wygodny i przede wszystkim lekki, jednak rozkłada się bardzo długo. Do tego mikroplastik przedostaje się do brzuchów ryb, a później do jedzenia i do naszych żołądków. 

Można spokojnie powiedzieć, że na ziemi nie ma praktycznie miejsca, które jest od plastiku wolne. Naukowcy znaleźli nawet ślady plastiku w lodowcu. Zatem bardzo niedługo może dojść do totalnego kataklizmu, a na oceanach już powstały wysepki ze śmieci, które unoszą się na powierzchni wody, zanieczyszczając go. Według najnowszych badań prognozuje się, że jeśli nic się nie zmieni, w 2050 roku będzie w morzach i oceanach więcej plastiku niż ryb!

Jak pozbyć się plastiku z kosmetyczki?

Jeszcze do niedawna kosmetyki sprzedawane były głównie w plastikowych opakowaniach. Na szczęście bardzo się to zmieniło i wielu producentów, nie tylko tych małych i ekskluzywnych, postawiło na ekologiczne rozwiązania. Mowa o szklanych opakowaniach, które można później ponownie wykorzystać. Niektóre firmy poszły nawet o krok do przodu i dają zniżkę na kolejne kosmetyki, jeśli tylko klientka odda zużyte opakowanie do sklepu. Dzięki temu można je ponownie wykorzystać i to przez daną markę, zatem wymagać będzie ono jedynie oczyszczenia i napełniania go produktem. 

W drogeriach, nawet tych bardzo popularnych, można także znaleźć automaty z kosmetykami danej firmy, które pozwalają na samodzielne uzupełnienie zużytego opakowania nowym kremem, szamponem czy balsamem. Dzięki temu zużywasz mniej plastiku. Dostępne są także rozwiązanie, które wykorzystują plastik z recyklingu. Co sprawia, że można powtórnie wykorzystać wyprodukowany już plastik. Można zatem w prosty sposób znacząco ograniczyć zużycie tego tworzywa sztucznego, tym samym zadbać o planetę na własnych zasadach. 

Oczywiście dobrze jest wybierać świadome i najlepsze rozwiązania dla środowiska na różnych płaszczyznach. Tyczy się to również zakupu ubrań, mebli czy rzeczy do domu. Każde z nich może szkodzić i mocno zanieczyszczać środowisko. Świetnie sprawdzają się również kosmetyki, które mają naturalny skład. Wówczas ograniczamy ilość plastiku także we wnętrzu samego produktu. Jeśli wszyscy ludzie zjednoczą się w tej kwestii i postawią na naturę, jesteśmy w stanie jeszcze zatrzymać katastrofę ekologiczną.

Zdj. główne: Julia Zyablova/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*