Jak czytać etykiety kosmetyków? Poznaj kluczowe zasady!

Jak czytać etykiety kosmetyków? Poznaj kluczowe zasady!
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na etykietach kosmetyków możemy coraz częściej spotkać się z określeniami typu eko, bio, organic czy vegan. Czy taki przedrostek na buteleczce gwarantuje, że produkt jest naturalny? Niestety brak regulacji w zakresie nazewnictwa kosmetyków naturalnych sprawia, że same musimy dokładnie czytać skład produktu i wiedzieć co znaczą poszczególne oznaczenia. Jak czytać etykiety i być świadomym dokonywanych zakupów?

W drogeriach pojawia się coraz więcej kosmetyków naturalnych, które są wyprodukowane w etyczny sposób. Wiele firm widząc w tym trendzie możliwość zysku, dodaje na swoich opakowaniach informację, że produkt jest organiczny lub wegański. Niestety często w jego składzie możemy znaleźć sztuczne substancje oraz te pochodzenia zwierzęcego. Najlepszym sposobem, aby nie dać się oszukać jest edukacja w tym zakresie. 

Jak czytać skład naturalnych kosmetyków? 

Coraz więcej firm kosmetycznych wypuszcza specjalne ekologiczne linie oraz stawia na opakowania z recyklingu. Tak przynajmniej brzmi ich przekaz marketingowy. Jak jest w rzeczywistości? Nie ma jednej, konkretnej  definicji produktu naturalnego, ale przyjęło się, że są to kosmetyki, które w 95% składają się z naturalnych składników. Ta forma niestety ma poważną wadę, gdyż pozostałe 5% może stanowić właściwie wszystko, w tym parabeny, detergenty, konserwanty czy glikole. Dlatego najlepiej szukać produktów, których skład w całości jest pochodzenia roślinnego lub mineralnego. Kosmetyki, które promowane są  jako produkty naturalne, powinny być również wyprodukowane w sposób przyjazny środowisku, włączając w to sposób pozyskiwania składników.  

Podstawy rozszyfrowywania etykiet 

Do czytania etykiet przyda nam się łacina i angielski, bo zgodnie z  INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) nazywanie składu kosmetyków odbywa się w tych dwóch językach. Ma to za zadanie ujednolicić system nazewnictwa z podziałem na związki chemiczne podawane po angielsku i nazwy roślin wypisane w języku medycyny, czyli łacinie. Nazwy składników użytych w kosmetyku umieszcza się w takiej kolejności, aby na początku znajdowały się substancje użyte w największej ilości, a na końcu w najmniejszej. Dlatego, jeśli na początku składu wymienione są barwniki, konserwanty lub substancje zapachowe ich zawartość w produkcie jest największa. W większości kosmetyków na pierwszym miejscu znajdziemy napis aqua, czyli woda, która często stanowi nawet 80% składu. 

Jakie składniki mają kosmetyki naturalne? 

Naturalne kosmetyki są wytwarzane ze składników pochodzenia roślinnego i mineralnego. Czytając skład produktu, warto szukać wśród kilku pierwszych pozycji następujących składników: 

  • OLEJE – roślinne oleje, nierafinowane i tłoczone na zimno to prawdziwe płynne złoto wśród składników używanych do produkcji kosmetyków. Jeśli olej znajduje się w składzie, na opakowaniu przeczytamy słowo Oil z dodatkiem nazwy rośliny lub nasienia, z którego został pozyskany. Poniżej kilka przykładów:  

*  Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil – olej ze słodkich migdałów,

* Argania Spinosa Seed Oil lub Argan Oil – olej arganowy,

* Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil – olej słonecznikowy.

  • EKSTRAKTY ROŚLINNE – kolejnym bardzo popularnym składnikiem są ekstrakty z kwiatów, ziół i owoców. Na etykiecie ich obecność można poznać po słowie Extract. Kilka popularnych przykładów: 

*Camellia Sinensis Leaf (Green Tea) Extract – ekstrakt z zielonej herbaty,

* Aloe Vera Extract – ekstrakt z aloesu, 

* Vitis Vinifera Seed Extract – ekstrakt z nasion winogron.

  • ANTYOKSYDANTY – ich obecność w składzie jest bardzo cenna, gdyż są naturalnymi przeciwutleniaczami. Zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia i neutralizują działanie wolnych rodników. W kosmetykach naturalnych warto w składzie szukać: 

*Tocopherol – witamina E,

*Ascorbic Acid – witamina C,

*Retinol lub Retinyl Acetate – witamina A.

  • OLEJKI ETERYCZNE – rozpoznanie olejków eterycznych w składzie nie jest tak proste, jak olejów roślinnych, bowiem nie istnieje jeden rzeczownik do określenia ich obecności. Każdy olejek eteryczny ma swoją nazwę:

*Rosmarinus officinalis – olejek z rozmarynu lekarskiego,

*Melaleuca alternifolia – olejek z drzewa herbacianego. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*