Łupież to dość powszechny problem i naprawdę wiele osób ma z nimi problemy. Skąd się bierze? Jak z nim walczyć? W tym artykule omówimy, jak domowymi sposobami pozbyć się tego białego nieprzyjaciela. Wykorzystaj je i przekonaj się, że działają.
Łupież to choroba skóry głowy, która objawia się jako charakterystyczne białe łuski na włosach. Komórki naskórka dzielą się i namnażają tak szybko, że w efekcie szybko się też złuszczają. Problem ten jest bardzo widoczny nie tylko dla osoby zmagającej się z łupieżem, ale i dla otoczenia. Przyczyny łupieżu mogą być różne. To na przykład niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy (zbyt rzadkie mycie włosów, niedokładne spłukiwanie produktów myjących), nadużywanie kosmetyków do stylizacji, stosowanie zbyt gorącego nawiewu suszarki, nieprawidłowa dieta, zaburzenia hormonalne, stres, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Łupież może być: suchy bądź tłusty na skórze głowy albo pstry i różowy Gilberta występujący na tułowiu.
W aptekach, drogeriach i sklepach mamy szereg produktów przeciwłupieżowych oraz tych przeznaczonych do walki z obecnym już łupieżem. To przede wszystkim preparaty grzybobójcze, przeciwłojotokowe oraz keratolityczne. Dodatkowo możemy pozbyć się tego problemu domowymi sposobami. Jakimi? O tym poniżej!
Dwa razy w tygodniu wykonujmy 10-minutowy masaż skóry głowy podgrzaną – ale nie gorącą – oliwą z oliwek (ewentualnie olejkiem cytrynowym bądź lawendowym). Na koniec spłukujemy wszystko delikatnym szamponem i gotowe. Dobrze też sprawdzi się olejek rycynowy, który nakładamy na czystą skórę głowy, owijamy ręcznikiem, a potem starannie zmywamy szamponem.
Potrzebujemy naparu z mięty, pokrzywy, tymianku albo melisy. Po ostudzeniu aplikujemy ją na umytą już skórę głowy i tak zostawiamy do kolejnego mycia. Nic nie spłukujemy.
Soda oczyszczona ma szerokie zastosowanie, a jednym z nich jest wykorzystanie jej jako środka złuszczającego i oczyszczającego z białych płatków.
Świetne właściwości ma ocet jabłkowy, a właściwie płukanka z niego. Dwie łyżki octu wlewamy do szklanki letniej wody, a w kolejnym kroku polewamy tą miksturą nasze włosy (czyste). Jeśli problem łupieżu jest nasilony, wetrzyjmy nieco mikstury po umyciu.
Natomiast jeśli chodzi o cytrynę, to tutaj najprościej jest przekroić ją na pół i takimi kawałkami masować skórę głowy przez kilka minut, a na koniec umyć włosy szamponem.
Na koniec jeszcze jeden domowy sposób na łupież. Doskonale sprawdzi się on szczególnie przy włosach przetłuszczających się. Najpierw oddzielamy żółtko od białka, następnie białko ubijamy, a potem delikatnie mieszamy z pozostawionym wcześniej żółtkiem. Mieszankę nakładamy na pół godziny na skórę głowy, a po tym czasie zmywamy.
Który z tych sposobów wykorzystasz na swojej głowie? Pamiętaj, że zawsze najważniejsza jest regularność. Bez niej ani rusz. Tylko gdy regularnie będziemy stosować konkretne metody, możemy liczyć na widoczne – i długotrwałe – efekty.
Zdjęcie główne: Element5 Digital/pexels.com