W medycynie ajurwedyjskiej znana już od tysięcy lat, w Polsce stosunkowo od niedawna. Ashwagandha to roślina o doskonałych prozdrowotnych właściwościach. Zastanawiasz się, czy i w jaki sposób może Ci się przydać? Sprawdź, czym dokładnie jest ashwagandha, na jakie dolegliwości pomaga oraz jak ją przyjmować. Wszystko opisujemy poniżej.
Ashwagandha, inaczej żeń-szeń indyjski, witania, zimowa wiśnia, śpioszyn lekarski, to roślina występująca przede wszystkim w południowo-wschodniej Azji, ale również w krajach basenu Morza Śródziemnego, w Australii oraz w Afryce. W tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej jest stosowana już od wieków. Zaliczamy ją do roślin adaptogennych, co oznacza, że pomagają naszemu organizmowi wrócić do równowagi, na przykład w stresujących sytuacjach. Jej pozytywny wpływ na organizm jest jednak dużo szerszy, co za chwilę omówimy. Ashwagandha jest bogata między innymi w alkaloidy, witanolidy, flawonoidy, saponiny i kumaryny.
Nie mamy wątpliwości, że ashwagandha to jedna z roślin o najszerszych właściwościach leczniczych. Na co dokładnie wpływa? Dlaczego warto ją przyjmować? Oto właściwości zimowej wiśni:
Ashwagandhę możemy przyjmować pod postacią proszku lub tabletek (kapsułek), zawsze zgodnie z zaleceniami producenta – po posiłku. Co ważne, jeśli chcemy zaobserwować pozytywne efekty, niezbędna jest regularna suplementacja trwająca osiem tygodni. Następnie należy odczekać miesiąc i ją powtórzyć.
Choć żeń-szeń indyjski ma pozytywne działanie na ludzki organizm, to jak ze wszystkim – niektórzy nie mogą go przyjmować. Wcześniej najlepiej skonsultować się z lekarzem, jednak wśród takich osób znajdują się:
zdj. główne: Bankim Desai/unsplash.com