Jakie badania oczu warto wykonać?

Jakie badania oczu warto wykonać?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dzięki zmysłom możesz poznawać piękno otaczającego cię świata. W większości robisz to za pomocą wzroku, dlatego warto o niego odpowiednio dbać. Zobacz, jakie badania oczu warto wykonywać regularnie.

Komputerowe badanie wzroku 

Jednym z najbardziej popularnych, a jednocześnie podstawowym badaniem jest komputerowe badanie wzroku. Jego celem jest ocena wady wzroku oraz krzywizna rogówki. Daje ono możliwość  diagnozy sprawności oka, jako aparatu optycznego oraz określenie ewentualnej wielkości wady. 

Ostrość wzroku

Kolejnym popularnym badaniem, które należy wykonywać regularnie, jest badanie ostrości wzroku. Wykona je dla ciebie optometrysta Poznań to miasto, w którym znajdziesz wielu takich specjalistów. Dzięki temu badaniu oceniona zostanie nie tylko jakość widzenia, ale także daje możliwość wykluczenia schorzeń, które prowadzić mogą do całkowitego lub częściowego uszkodzenia wzroku jak na przykład AMD wysiękowe

Badanie to zwykle przeprowadzane jest przy użyciu tak zwanych tablic Snellena. Twoim zadaniem jako pacjenta będzie odczytanie liter wskazanych przez specjalistę. Badanie wykaże pełną ostrość widzenia, gdy prawidłowo przeczytasz 10 rzędów na 10 widocznych na tablicy. Badanie trzeba przeprowadzić w odniesieniu do widzenia bliży, czyli zdolności czytania drobnego druku, dlatego przechodzi się do niego, gdy widzenie w dal zostanie już poddane ocenie. 

Badanie ciśnienia wewnątrz oka

Prawdopodobieństwo rozwoju wielu schorzeń pozwala ocenić badanie ciśnienia wewnątrz oka. Dzięki niemu można rozpoznać między innymi jaskrę lub nadciśnienie oczne. Wykonuje się je za pomocą tonometru — urządzenia, które dzisiaj jest w pełni zautomatyzowane, a które wyrzuca porcję powietrza. Te uderza w rogówkę, powodując jej odkształcenie. Tym trudniej dokonać odkształcenia, im wyższe jest ciśnienie panujące wewnątrz oka. 

Badanie całego oka

Badanie całego oka daje możliwość nie tylko oceny jakości wzroku, ale także służy do rozpoznania wielu chorób układowych jak na przykład miażdżyca czy cukrzyca. Wykonuje się go za pomocą biomikroskopu, zwanego lampą szczelinową, która to pozwala obejrzeć całe oko. Ocenie jako pierwsza zostaje przednia część oka, to jest fragment od rogówki do soczewki, później zaś analizie poddawane jest również dno — na tym etapie jednak na lampę szczelinową musi zostać założona dodatkowa soczewka.

Zdjęcie główne: pexels.com/Ksenia Chernaya

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*